Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آلمان و هلند اخراج مهاجران افغان را به دلیل گسترش جنگ متوقف کردند

Afghans who were deported from Germany arrive at Kabul International Airport, Kabul, Afghanistan, Thursday, Dec. 15, 2016.
Afghans who were deported from Germany arrive at Kabul International Airport, Kabul, Afghanistan, Thursday, Dec. 15, 2016. Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در پی گسترش درگیری‌ها میان گروه طالبان و نیروهای دولتی افغانستان، کابل ماه گذشته از کشورهای اروپایی خواست که به مدت سه ماه، اخراج مهاجران افغان را متوقف کنند. در پی این درخواست، سوئد و فنلاند اخراج مهاجران افغان را متوقف کردند.

آگهی

آلمان و هلند روز چهارشنبه اعلام کردند که اخراج مهاجران افغان را متوقف کرده‌اند.

دولت آلمان اعلام کرده است که مهاجران افغانی که تقاضای پناهجویی شان رد شده است دیگر از این کشور اخراج نمی شوند. آلمان این تصمیم را به دلیل تشدید جنگ بین گروه طالبان و نیروهای دولتی افغانستان اتخاذ کرده است.

استیو آلتر، سخنگوی مطبوعاتی وزارت کشور آلمان با انتشار توئیتی اعلام کرد که این تصمیم تا صدور فرمان جدید و با توجه به شرایط امنیتی افغانستان گرفته شده است.

هلند نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که اخراج مهاجران افغان را به دلیل تشدید جنگ بین گروه طالبان و نیروهای دولتی افغانستان برای یک دوره شش ماهه به حالت تعلیق در می آورد.

آنکی بروکرز کنول، وزیر دادگستری هلند با اعلام این خبر افزود: «اوضاع افغانستان در حال تغییر است و شرایط پیش رو آنچنان مبهم است که من تصمیم گرفتم فرمان اخراج پناهجویان افغان را برای شش ماه به تاخیر بیاندازم.»

هلند هفته گذشته و علی رغم درخواست کابل مبنی بر تعلیق فرایند اخراج مهاجران افغان، همراه با بلژیک، دانمارک، یونان و اتریش از مقامات اروپایی خواسته بودند که اخراج مهاجران افغان تداوم یابد.

در پی فرایند خروج نیروهای خارجی از افغانستان که پس از ۲۰ سال حضور در این کشور تا پایان ماه اوت تکمیل می شود، گروه طالبان حملاتش را علیه نیروهای دولتی تشدید کرده و چندین منطقه در افغانستان را تحت کنترل خود گرفته است.

طالبان روز یکشنبه شهر بزرگ قندوز در شمال شرقی افغانستان را به کنترل خود در آورد. طالبان تاکنون مراکز ۸ ولایت در افغانستان را تصرف کرده‌اند.

در پی گسترش درگیری‌ها میان گروه طالبان و نیروهای دولتی افغانستان، کابل ماه گذشته از کشورهای اروپایی خواست که به مدت سه ماه، اخراج مهاجران افغان را متوقف کنند. در پی این درخواست، سوئد و فنلاند اخراج مهاجران افغان را متوقف کردند.

بر اساس آمارهای سال ۲۰۲۰ «یوروستات» (مرکز آمار اتحادیه اروپا)، ۱۰.۶ درصد متقاضیان پناهندگی در اتحادیه اروپا (حدود ۴۴ هزار نفر از مجموع ۴۱۶ هزار و ۶۰۰ هزار نفر) شهروندان افغان هستند. متقاضیان پناهجویی از افغانستان در اتحادیه اروپا از نظر آماری جایگاه دوم را بعد از سوریه با ۱۵.۲ درصد دارا هستند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از یک مقام اروپایی، از آغاز سال ۲۰۲۱ تاکنون، ۱۲۰۰ متقاضی پناهجویی که تقاضایشان رد شده بود به افغانستان بازگردانده شده‌اند. ادعا شده است که از این رقم ۱۰۰۰ نفر به صورت «اختیاری» به افغانستان بازگشته‌اند و ۲۰۰ نفر به «اجبار» از اروپا اخراج شده‌اند.

هشدار یونان به اتحادیه اروپا: آماده بحران مهاجرتی جدید نیستیم

اروپا در حالی اخراج مهاجران افغان را متوقف کرده است که با تشدید درگیری‌ها در افغانستان احتمال آغاز موج جدیدی از مهاجران افغان که به سمت اروپا می آیند، افزایش یافته است. در این ارتباط یونان به اتحادیه اروپا هشدار داد که آماده بحران مهاجرتی تازه‌ای نیست.

وزیر مهاجرت یونان روز چهارشنبه با اشاره به تشدید درگیری‌های در افغانستان گفت که اتحادیه اروپا نمی تواند یک بحران مهاجرتی دیگری مانند سال ۲۰۱۵ را تجربه کند و باید تلاش کند تا مردم را از فرار از درگیریهای رو به رشد در افغانستان و حرکت به سمت اروپا باز دارد.

یونان هفته گذشته به همراه ۵ کشور دیگر اروپایی نامه‌ای را برای تداوم اخراج مهاجران افغانستانی که تقاضای پناهجویی شان رد شده است، امضا کرد. وزیر مهاجرت یونان افزوده است که متوقف کردن اخراج پناهجویانی که تقاضایشان رد شده است، ارسال یک «پیام اشتباه» است و باعث می شود که مهاجران بیشتری به سمت اروپا سرازیر شوند.

یونان در خط مقدم بحران مهاجرت در شش سال گذشته بوده است و نزدیک به یک میلیون مهاجر که بیشتر از افغانستان، سوریه و عراق هستند در سفری خطرناک خود را از ترکیه به یونان رسانده‌اند. بسیاری از مقامات اروپایی نگرانند که تشدید درگیری‌ها در افغانستان به بحران مهاجرتی جدیدی همانند سال ۲۰۱۵ بیانجامد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فنلاند اخراج پناهجویان افغان به کشورشان را متوقف کرد

اتهامات و جریمه احتمالی علیه اپل در اتحادیه اروپا؛ قوانین اپل ناقض «رقابت دیجیتال» است

اعتراف رهبر طالبان به اختلافات درونی: خواستید با اتحاد عزلم کنید اما دچار تفرقه نشوید