نخستین ملاقات آمریکایی‌ها با طالبان پس از خروج نظامی از افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
عکس آرشیوی از حضور نمایندگان طالبان در مذاکرات دوحه
عکس آرشیوی از حضور نمایندگان طالبان در مذاکرات دوحه   -  کپی رایت  AP Photo

مقامات آمریکایی می‌گویند که نمایندگان این کشور قرار است برای نخستین بار پس از خروج نظامی از افغانستان به صورت حضوری با طالبان دیدار کنند.

وزارت امور خارجه آمریکا با اعلام این مطلب و بدون اشاره به جزئیات مذاکرات میان دو طرف یادآور شد که این گفتگوها از روز شنبه آغاز می‌شود.

به گفته سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تیم مذاکره کننده اعزامی از جانب واشنگتن طی روزهای شنبه و یکشنبه در دوحه قطر با مسئولان ارشد طالبان دیدار خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا پس از خروج نظامی از کابل و تسلط کامل شبه‌نظامیان طالبان بر کابل در ماه اوت تماس‌هایی با حکمرانان جدید افغانستان داشته اما گفتگوهای روز‌های شنبه و یکشنبه در دوحه نخستین مذاکرات حضوری میان دو طرف پس از تحولات اخیر محسوب می‌شود.

واشنگتن پیش‌تر اعلام کرده بود که حکمرانان جدید در افغانستان را برای تشکیل یک دولت فراگیر با حضور زنان و توجه ویژه به رعایت حقوق بشر در این کشور تحت فشار قرار خواهد داد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این خصوص تصریح کرد: «ما از طالبان می‌خواهیم که رعایت حقوق همه افغان‌ها از جمله زنان و دختران را در دستور کار قرار دهند و در جهت تشکیل دولتی فراگیر باحمایت گسترده مردم تلاش کنند.»

به گفته دیپلمات ارشد آمریکایی که فرانس‌پرس نامی از وی نبرده: «در شرایطی که افغانستان با احتمال رکود اقتصادی شدید و بحران انسانی روبرو است، ما همچنان از طالبان می‌خواهیم تا زمینه دسترسی سازمان‌های بشردوستانه دسترسی به مناطق دارای مشکل را فراهم کنند.»

وزارت خارجه آمریکا در عین حال تاکید کرده که دیدار در دوحه به هیچ وجه به این معنا نیست که ایالات متحده رژیم طالبان در افغانستان را به رسمیت می شناسد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا می‌افزاید: «ما همچنان به صراحت اعلام می‌کنیم که هر نوع مشروعیت باید از طریق اقدامات عملی طالبان بدست آید.»

نمایندگان ایالات متحده در گفتگوهای دوحه همچنان قرار است بر اولویت مد نظر جو بایدن برای صدور مجوز خروج شهروندان آمریکایی از افغانستان و نیز امکان خروج آندسته از افغان‌ها که در طول بیست سال مناقشه و جنگ به ارتش آمریکا کمک کرده‌اند، تاکید خواهند کرد.

واشنگتن در عین حال پیش‌تر از همکاری طالبان برای تسهیل خروج اتباع آمریکایی ازافغانستان خبر داده بود.

به گفته واشنگتن حدود ۱۰۰ نفر که اغلب آنها را شهروندان آمریکایی تشکیل می‌دهند که روابط نزدیک با کشور افغانستان دارند هنوز در این کشور حضور دارند و تاکنون تصمیمی برای خروج نگرفته‌اند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا به ترکیب هیئت مذاکره کننده اعزامی به دوحه اشاره‌ای نکرد و نیز تعداد اعضای این گروه اشاره‌ای نکرد.

تعدادی از مقامات ارشد نظامی ایالات متحده از جمله ژنرال فرانک مک‌کنزی، رئیس ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده و مسئول اصلی نیروهای آمریکایی در افغانستان ماه اوت پیش ازخروج کامل نظامی در کابل با نمایندگان ارشد طالبان دیدار و گفتگو کرده بودند.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید