پنتاگون: سقوط افغانستان در توافق با طالبان ریشه داشت، ترامپ: احمقانه‌ترین حرکت نظامی بود

پنتاگون
پنتاگون Copyright ژنرال فرانک مک‌کنزی
Copyright ژنرال فرانک مک‌کنزی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ترامپ گفت تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان را یا باید با مداخله «نیروی عظیم نظامی» پس‌گرفته می‌شد یا یکجا «بمباران و نابود» می‌شد.

آگهی

مقامات بلندپایه وزارت دفاع آمریکا اعلام کردند که سقوط افغانستان ریشه در توافقی داشت که دولت ترامپ و گروه طالبان در سال ۲۰۲۰ به امضا رساندند و در آن تاریخ خروج نیروهای آمریکای نیز تعیین شد.

ژنرال فرانک مک‌کنزی،‌ فرمانده ستاد مرکزی نیروهای آمریکا در منطقه، تأکید کرد ‌که توافق دوحه «تأثیری واقعا زیانبار» بر وضعیت داشت و سبب «قوی‌تر شدن» طالبان شد. وی افزود که کاهش نیروها به کمتر از ۲۵۰۰ تن در ماه آوریل به دستور جو بایدن «میخ دیگری به تابوت» دولت افغانستان کوبید و به فروپاشی آن شتاب داد.

این در حالی است که دونالد ترامپ، رئيس جمهوری پیشین ایالات متحده طی اظهاراتی شیوه خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را در دولت بایدن «احمقانه‌ترین حرکت نظامی تاریخ آمریکا» خواند و تأکید کرد که تجهیزات نظامی آمریکا در افغانستان را یا باید با مداخله «نیروی عظیم نظامی» پس‌گرفته می‌شد یا یکجا «بمباران و نابود» می‌شد.

برخی کارکنان پیشین دولت ترامپ و شماری از جمهوری‌خواهان نیز همزمان به شیوهٔ خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان تاختند. مایک پمپئو،‌ وزیر خارجهٔ پیشین آمریکا مدعی شد که دولت بایدن بیش از آن‌که «به فکر رعایت شرایط مناسب این خروج» باشد بر انجام این خروج «در یک تاریخ دلبخواهی» تمرکز کرده بود. و نیکی هیلی، سخنگوی سابق آمریکا در سازمان ملل نیز شیوه خروج آمریکا از افغانستان را «شرم‌آور» توصیف کرد.

این درحالی است که وزیر دفاع امریکا روز سه‌شنبه در سنای این کشور اعلام کرد که حضور طولانی‌تر نیروها در افغانستان جان امریکایی‌ها را به خطر می‌انداخت و تغییر چشمگیری در شمار خارج‌شوندگان ایجاد نمی‌کرد.

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا نیز در همین زمینه گفت: «به عنوان بخشی از آن توافقنامه [گفت‌وگوهای دوحه] موافقت کردیم که عملیات هوایی علیه طالبان را متوقف کنیم بنابراین طالبان قوی‌تر شدند و عملیات تهاجمی خود را علیه نیروهای نظامی افغان افزایش دادند و افغان‌ها به طور هفتگی تعداد زیادی نفرات از دست می‌دادند.»

به گفته او «علاوه بر این باعث شدیم آنها ۵ هزار زندانی [طالبان] را آزاد کنند بسیاری از این زندانیان به صفوف طالبان بازگشتند. بنابراین آنها بسیار قوی‌تر شدند و حملات خود را ادامه دادند و ما تقلیل یافتیم.»

مقامات پنتاگون در عین حال گفته‌اند که به جو بایدن پیشنهاد شده بود ۲۵۰۰ سرباز را در افغانستان حفظ کند تا از فروپاشی ارتش و دولت جلوگیری شود اما کاخ سفید در پاسخ گفته است که حضور سربازان به جنگ با طالبان می‌انجامد و کمکی به تغییر وضعیت نمی‌کند.

خروج اضطراری نیروهای امریکایی در ۱۵ اوت و همزمان با ورود طالبان به کابل آغاز شد و تا پایان همان ماه ادامه یافت.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار طالبان به آمریکا؛ پهپادها حریم هوایی افغانستان را نقض نکنند

جنگ افغانستان؛ رهبران ارشد نظامی آمریکا برای پاسخگویی به انتقاد‌ها به کنگره می‌روند

محاکمه ترامپ بخاطر پرداخت حق‌السکوت به یک پورن‌استار وارد چهارمین روز شد