نوبل شیمی ۲۰۲۱ به طور مشترک به شیمیدان‌هایی از بریتانیا و آلمان رسید

اعلام برنده جایزه نوبل شیمی
اعلام برنده جایزه نوبل شیمی Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آکادمی سلطنتی سوئد روز چهارشنبه ۶ اکتبر (۱۴ مهر) جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ را به دیوید مک‌میلان از بریتانیا و بنجامین لیست از آلمان اهدا کرد.

آگهی

آکادمی سلطنتی سوئد روز چهارشنبه ۶ اکتبر (۱۴ مهر) جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۲۱ را به دیوید مک‌میلان از بریتانیا و بنجامین لیست از آلمان اهدا کرد.

بنابر بیانیه این نهاد، جایزه امسال به دلیل تلاش‌های این دو شیمیدان در توسعه روش جدیدی برای ساخت مولکول‌های موسوم به «ارگانوکاتالیز نامتقارن» در کاتالیزورهای شیمی آلی به آن‌ها داده شده است.

کمیته نوبل گفته است توسعه این روش با «سرعتی شگفت‌انگیز» صورت گرفته و شیمی را بیش از پیش «سازگار با محیط زیست» کرده است. کاتالیزورها که سرعت‌دهنده واکنش‌های شیمیایی هستند موارد کاربرد زیادی دارند، با این حال ساخت و استفاده از برخی‌ از آن‌ها به دلیل اینکه حاوی فلزات سنگین هستند مضر برای طبیعت محسوب می‌شود.

محققان با استفاده از متد انقلابی جدید می‌توانند به گونه موثرتری و با استفاده از عناصر آلی نظیر کربن و هیدروژن که سبب آلودگی محیط زیست نمی‌شوند، طیف گسترده‌ای از داروهای جدید گرفته تا مولکول‌های جذب نور در سلول‌های خورشیدی را تولید کنند. 

دیوید مک‌میلان ۵۳ ساله شیمیدان متولد اسکاتلند و استاد دانشگاه پرینستون آمریکا است. وی تحقیقات متعددی بر روی ساختار‌های نامتقارن ارگانیک داشته است. بنجامین لیست ۵۳ ساله نیز که در موسسه ماکس پلانک و دانشگاه کلن آلمان مشغول به کار است سال‌هاست به پژوهش‌ درباره نقش کاتالیزورها در شیمی آلی پرداخته است.

جایزه نوبل سال پیش به امانوئل شارپنتیه، محقق فرانسوی و جنیفر دودنا، دانشمند آمریکایی به دلیل توسعه روش ویرایش ژنوم (مهندسی ژنوم) معروف به کریسپر یا «قیچی ژنتیکی» رسیده بود.

قرار است برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۲۱ فردا در روز پنج‌شنبه اعلام شود. همچنین جایزه صلح نوبل که به طور سنتی بیش از سایر جوایز این کمیته مورد توجه افکار عمومی قرار می‌گیرد، روز جمعه برنده خود را خواهند شناخت.

پایان ‌بخش فصل جوایز نوبل در سال ۲۰۲۱ نیز جایزه نوبل اقتصاد است که قرار است در روز دوشنبه ۱۲ اکتبر به برندگان اهدا شود.

این خبر در حال به روز رسانی است

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۸ به دو آمریکایی و یک بریتانیایی تعلق گرفت

جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۳ به طور مشترک به سه محقق در زمینه فناوری نانو رسید

نتایج تحقیق دانشمندان: «بیماری وایکینگ» از نئاندرتال‌ها به ما به ارث رسیده است