جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۸ به دو آمریکایی و یک بریتانیایی تعلق گرفت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۸ به دو آمریکایی و یک بریتانیایی تعلق گرفت

جایزه نوبل شیمی سال ۲۰۱۸ میلادی به دو دانشمند آمریکایی و یک محقق بریتانیایی تعلق گرفت.

بنا به اعلام اهداکنندگان جایزه نوبل فرانسس اچ.آرنولد و جورج پی.اسمیت از آمریکا و گرگوری پی.وینتر از بریتانیا برنده جایزه نوبل شیمی شده‌اند.

آکادمی علوم سلطنتی سوئد در بیانیه‌ای در خصوص اعطای این جایزه اعلام کرد که این پژوهشگران به دلیل مطالعه بر روی پروتئینی که «مشکلات شیمیایی بشر را حل خواهد کرد»، این جایزه یک میلیون دلاری را از آن خود کردند. نتایج تحقیقات این دانشمندان می‌تواند به سوالات علمی در خصوص مسائل مرتبط با فرگشت و ژنتیک پاسخ دهد.

این پروتئین که نوعی آنزیم است می‌تواند در تولید محصولات شیمیایی، دارویی و سوخت‌های پاک بکار رود. یکی از مهمترین خصوصیات این پروتئین سازگاری آن با محیط زیست است و به همین علت استفاده از آن بی‌ضرر است.

نیمی از این جایزه به خانم آرنولد از موسسه فناوری کالیفرنیا در ایالات متحده و نیم دیگر به صورت مشترک به آقای اسمیت از دانشگاه میسوری ایالات متحده و آقای وینتر از دانشگاه کمبریج بریتانیا اهداء خواهد شد و به این ترتیب پروفسور آرنولد پنجمین زنی است که از سال ۲۰۰۹ میلادی موفق به دریافت این جایزه شده است.

ماری کوری نخستین زنی بود که توانست در سال ۱۹۰۳ و ۱۹۱۱ میلادی جایزه نوبل را از آن خود کند. وی همچنین تنها زنی است که دو بار موفق به دریافت این جایزه بخاطر کشفیاتش در علم فیزیک شد.

جایزه نوبل شیمی سومین جایزه امسال نوبل است که پس از جوایز پزشکی و فیزیک اهداء می‌شود.

بیشتر بخوانید: