Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نوبل شیمی ۲۰۲۰ به دو محقق زن به‌خاطر تحقیقات در زمینه مهندسی ژنوم رسید

برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ معرفی شدند
برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰ معرفی شدند Copyright Susan Walsh/AP
Copyright Susan Walsh/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل شارپنتیه، محقق فرانسوی و جنیفر دودنا، دانشمند آمریکایی به دلیل توسعه روش ویرایش ژنوم (مهندسی ژنوم) معروف به کریسپر برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند.

آگهی

امانوئل شارپنتیه، محقق فرانسوی و جنیفر دودنا، دانشمند آمریکایی به دلیل توسعه روش ویرایش ژنوم (مهندسی ژنوم) معروف به کریسپر یا «قیچی ژنتیکی»، برنده نوبل شیمی ۲۰۲۰ شدند. این تحقیقات نویدبخش بهبود بیماری‌های ژنتیکی است. 

کمیته نوبل گفت که این روش به این معنی است که محققان می‌توانند دی‌ان‌ای حیوانات، گیاهان و میکروارگانیسم‌ها را «با دقت بسیار بالا» تغییر دهند. 

قیچی ژنتیکی روشی است که از آن برای بریدن و جدا کردن یک ژن معیوب استفاده می‌شود.

کلیس گوستافسون، رئیس کمیته شیمی آکادمی نوبل گفت: «قدرت عظیمی در این ابزار ژنتیکی هست که همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نه تنها انقلابی در علوم پایه ایجاد کرده است بلکه منجر به تولید محصولات نوآورانه شده است که در درمان‌های پیشگامانه پزشکی کاربرد خواهد داشت.»

قدرت عظیمی در این ابزار ژنتیکی هست که همه ما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این نه تنها انقلابی در علوم پایه ایجاد کرده است بلکه منجر به تولید محصولات نوآورانه شده است
کلیس گوستافسون،
رئیس کمیته شیمی آکادمی نوبل

وی اینگونه نتیجه گیری کرد: «هر ژنومی اکنون می‌تواند برای رفع آسیب ژنتیکی اصلاح شود.»

وی در عین حال تاکید کرد که قدرت عظیم این فن‌آوری به این معنی است که باید از آن با احتیاط بیشتری استفاده کنیم. وی افزود: «اما کاملا روشن است که این یک فن‌آوری است، روشی که فرصت‌های بزرگی را برای بشریت فراهم می‌کند.»

این جایزه معتبر با یک مدال طلا به همراه مبلغ ۱۰ میلیون کرون (بیش از یک میلیون و ۱۰۰ هزار دلار) اعطا می‌شود. 

خانم شارپنتیه که هم اکنون مدیر تحقیقاتی ماکس پلانک برلین است پس از اعلام نامش به عنوان برنده جایزه نوبل شیمی ۲۰۲۰ به خبرنگاران گفت: «باید بگویم که بسیار احساساتی شدم.»

امانوئل شارپنتیه متولد سال ۱۹۶۸ در پاریس فرانسه است و جنیفر دودنا نیز متولد ۱۹۶۴ در واشنگتن دی سی آمریکا است که هم اکنون استاد بخش شیمی و بیولوژی مولکولی و سلولی در دانشگاه برکلی کالیفرنیا است. تا پیش از این پنج زن موفق به گرفتن جایزه نوبل شیمی شده بودند که با برندگان امسال این عدد به هفت نفر رسید. 

آکادمی نوبل سال گذشته جایزه نوبل شیمی را به طور مشترک به جان بی. گودایناف از ایالات متحده آمریکا، استنلی ویتینگهام از بریتانیا و آکیرا یوشینو از ژاپن به دلیل تلاش‌هایشان در «توسعۀ باتری‌های لیتیم-یون» اهدا کرد. 

نوبل ادبیات و صلح که به طور سنتی بیش از سایر جوایز نوبل مورد توجه افکار عمومی قرار می‌گیرد، روزهای پنجشنبه و جمعه برندگان خود را خواهند شناخت. پایان بخش فصل نوبل در سال ۲۰۲۰ نیز اهدای جایزه نوبل اقتصادی در روز دوشنبه، ۱۲ اکتبر خواهد بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نخستین سنجش عملی‌ انیشتینیوم؛ عنصر ۹۹ جدول تناوبی مندلیف

چرا غیر سیگاری‌ها در برابر درمان نوعی از سرطان ریه مقاومت نشان می‌دهند؟

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند