دانشمند چینی به دلیل اصلاح ژنتیکی نوزادان به ۳ سال زندان محکوم شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
هی جیانکوی، دانشمند چینی که رهبری این گروه تحقیق را برعهده داشت
هی جیانکوی، دانشمند چینی که رهبری این گروه تحقیق را برعهده داشت   -   کپی رایت  AP Photo/Kin Cheung

سه دانشمند چینی که سال گذشته تولد نوزادانی با اصلاح ژنتیکی را ممکن کرده بودند، روز دوشنبه از سوی دادگاه شهر شنزن چین به جرم انجام یک اقدام غیرقانونیِ پزشکی، به زندان محکوم شدند.

بنا بر اعلام «شین‌هوا» خبرگزاری رسمی چین، هی جیانکوی که رهبری این گروه تحقیق را برعهده داشت علاوه بر سه سال زندان به پرداخت جریمه‌ای به مبلغ ۳ میلیون یوان (۴۳۰ هزار دلار) محکوم شد.

مجازات دو عضو دیگر کمتر بود. «ژانگ رنلی» به دو سال زندان و پرداخت ۱ میلیون یوان و «کین جینژو» به ۱۸ ماه زندان و پرداخت ۵۰۰ هزار یوان محکوم شد.

سال گذشته انتشار خبر تولد اولین نوزادان با ژن‌های دستکاری شده یا اصلاح شده جنجالی در محافل علمی بین‌المللی به پا کرد.

هی جیانکوی در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد موفق شده است از مسیر اصلاح دی ان ای، باعث تولد دو نوزاد دختر دوقلو شود که در برابر ویروس ایدز مقام هستند؛ آنهم در حالی که پدرشان به این ویروس آلوده بوده است.

متخصصان علم ژنتیک با اعتراض به این کار اعلام کردند که بنیان اخلاق زیستی به خطر افتاده است. آنها دولت چین را نیز به اهمال کاری در قبال این موضوع متهم کردند.

دامنۀ گستردۀ اعتراضات جهانی باعث شد که دولت چین دستور دهد تحقیقات این سه دانشمند به حالت تعلیق درآید و آنها از سوی پلیس بازجویی شوند.

با پایان تحقیقات قضایی، هر سۀ این افراد به «دستکاری غیرقانونی ژنتیکی جنین به منظور تولید مثل» محکوم شدند.

بنا بر اعلام خبرگزاری «شین‌هوا» در مجموع سه نوزاد از مسیر تحقیقات هی جیانکوی و با ژن‌های اصلاح شده به دنیا آمده‌اند. مقامات چین در ژانویه ۲۰۱۹ تایید کردند که علاوه بر مادر دو دختر دوقلو، زن دیگری نیز از به همین روش باردار شده است.