دانشمند چینی به دلیل اصلاح ژنتیکی نوزادان به ۳ سال زندان محکوم شد

هی جیانکوی، دانشمند چینی که رهبری این گروه تحقیق را برعهده داشت
هی جیانکوی، دانشمند چینی که رهبری این گروه تحقیق را برعهده داشت Copyright AP Photo/Kin Cheung
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سال گذشته انتشار خبر تولد اولین نوزادان با ژن‌های دستکاری شده یا اصلاح شده جنجالی در محافل علمی بین‌المللی به پا کرد. متخصصان علم ژنتیک اعلام کردند که بنیان اخلاق زیستی به خطر افتاده است.

آگهی

سه دانشمند چینی که سال گذشته تولد نوزادانی با اصلاح ژنتیکی را ممکن کرده بودند، روز دوشنبه از سوی دادگاه شهر شنزن چین به جرم انجام یک اقدام غیرقانونیِ پزشکی، به زندان محکوم شدند.

بنا بر اعلام «شین‌هوا» خبرگزاری رسمی چین، هی جیانکوی که رهبری این گروه تحقیق را برعهده داشت علاوه بر سه سال زندان به پرداخت جریمه‌ای به مبلغ ۳ میلیون یوان (۴۳۰ هزار دلار) محکوم شد.

مجازات دو عضو دیگر کمتر بود. «ژانگ رنلی» به دو سال زندان و پرداخت ۱ میلیون یوان و «کین جینژو» به ۱۸ ماه زندان و پرداخت ۵۰۰ هزار یوان محکوم شد.

سال گذشته انتشار خبر تولد اولین نوزادان با ژن‌های دستکاری شده یا اصلاح شده جنجالی در محافل علمی بین‌المللی به پا کرد.

هی جیانکوی در نوامبر سال ۲۰۱۸ میلادی اعلام کرد موفق شده است از مسیر اصلاح دی ان ای، باعث تولد دو نوزاد دختر دوقلو شود که در برابر ویروس ایدز مقام هستند؛ آنهم در حالی که پدرشان به این ویروس آلوده بوده است.

متخصصان علم ژنتیک با اعتراض به این کار اعلام کردند که بنیان اخلاق زیستی به خطر افتاده است. آنها دولت چین را نیز به اهمال کاری در قبال این موضوع متهم کردند.

دامنۀ گستردۀ اعتراضات جهانی باعث شد که دولت چین دستور دهد تحقیقات این سه دانشمند به حالت تعلیق درآید و آنها از سوی پلیس بازجویی شوند.

با پایان تحقیقات قضایی، هر سۀ این افراد به «دستکاری غیرقانونی ژنتیکی جنین به منظور تولید مثل» محکوم شدند.

بنا بر اعلام خبرگزاری «شین‌هوا» در مجموع سه نوزاد از مسیر تحقیقات هی جیانکوی و با ژن‌های اصلاح شده به دنیا آمده‌اند. مقامات چین در ژانویه ۲۰۱۹ تایید کردند که علاوه بر مادر دو دختر دوقلو، زن دیگری نیز از به همین روش باردار شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ژن‌‌ زامبی»؛ سلول‌های مغزی که پس از مرگ همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند

آزمایش موفق در چین؛ پشه‌‌ها در دو جزیره تقریبا به‌طور کامل نابود شدند

موافقت پارلمان بریتانیا با نوزاد حاصل از لقاح ژنتیکی سه والد