Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

«ژن‌‌ زامبی»؛ سلول‌های مغزی که پس از مرگ همچنان به فعالیت ادامه می‌دهند

ژن
ژن Copyright CNX OpenStax /Wikipedia
Copyright CNX OpenStax /Wikipedia
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

محققان در آمریکا می‌گویند موفق به شناسایی رفتار نوعی از ژن‌های انسانی شده‌اند که پس از مرگ بدن همچنان در مغز به فعالیت می‌پردازند.

آگهی

محققان در آمریکا می‌گویند موفق به شناسایی رفتار نوعی از ژن‌های انسانی شده‌اند که پس از مرگ بدن همچنان در مغز به فعالیت می‌پردازند.

پژوهشگران دانشگاه شیکاگو در ایالت ایلینوی آمریکا بافت‌های مغزی را بررسی کردند تا بتوانند تغییرات فیزیکی رخ‌داده را در فاصله مرگ و پس از آن شبیه‌سازی کنند. در این پروسه آنان دریافتند که تعداد شماری از ژن‌ها در برخی‌ سلول‌ها پس از مرگ افزایش یافته است.

این «ژن‌های زامبی» که نوعی خاصی از سلول‌های التهابی به نام گلیال (سلول‌های غیر نورونی دستگاه عصبی مرکزی) به شمار می‌روند، علیرغم گذشت ساعات زیادی پس از مرگ بدن در مغز رشد کرده و زائده‌های بلند جدیدی همچون بازو از آنان جوانه می‌زند.

پروفسور جفری لوئب، رئیس بخش مغز و اعصاب و توانبخشی در کالج پزشکی شیکاگو، می‌گوید: «بیشتر تحقیقات بر این پایه هستند که پس از قطع ضربان قلب همه‌چیز در مغز متوقف می‌شود اما این‌طور نیست.»

تیم تحت نظر پروفسور جفری لوئب با تمرکز بر رفتار بافت مغز پس از مرگ، الگوی متفاوتی از تحرکات سلولی و ژنی را ثبت کرده‌اند.

به گفته آنان، حدود ۸۰ درصد ژن‌هایی که مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند در فاصله ۲۴ ساعت پس از مرگ نسبتا ثابت باقی ماندند.

گروه دیگری از ژن‌ها که در سلول‌های عصبی نقش دارند و به طور پیچیده‌ای در بخش‌هایی همچون حافظه و تفکر فعال هستند در ساعت های پس از مرگ به سرعت تخریب شدند اما گروه‌ سوم، که به سلول‌های زامبی معروف‌اند، فعالیت خود را علیرغم مرگ بدن افزایش دادند و ۱۲ ساعت پس از مرگ به اوج تحرک رسیدند.

پروفسور لوئب می‌گوید: «ما اکنون می‌دانیم کدام ژن‌ها و سلول‌ها پایدار هستند، کدام تخریب می‌شوند و کدام با گذشت زمان افزایش می‌یابند.»

دانشمندان امیدوارند کشف این رفتار ژنی بتواند به درمان بیماری‌ها و اختلالاتی همچون اوتیسم، اسکیزوفرنی و آلزایمر کمک کند.

نتایج تحقیقات تازه در ژورنال علمی «Scientific Reports» منتشر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشتی نوح در کره ماه؛ طرح دانشمندان برای محافظت از ۶ میلیون و هفتصد هزار ژن زمینی

دانشمند چینی به دلیل اصلاح ژنتیکی نوزادان به ۳ سال زندان محکوم شد

مشاوران سازمان غذا و داروی آمریکا داروی «دونانمب» را برای کند کردن روند آلزایمر تأیید کردند