Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

کشف جدید دانشمندان: پاندوراویروس می‌تواند ژن‌های خود را تولید کند

Laboratory Analysis
Laboratory Analysis
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ویروس‌ها که اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در شیلی و استرالیا کشف شدند، تا کنون به دلیل اندازۀ غول پیکرشان مشهور بودند.

آگهی

دانشمندان فرانسه توانستند سه ویروس جدید متعلق به خانوادۀ پاندوراویروس‌ها را شناسایی کرده و پس از انجام تحقیقات به این نتیجه برسند که این ویروس‌ها می‌توانند ژن‌های خود را بسازند.

این ویروس‌ها که به بزرگی باکتری‌ها هستند، اولین بار در سال ۲۰۱۳ میلادی در شیلی و استرالیا کشف شدند و تا کنون به دلیل اندازۀ غول پیکرشان (به طول یک میکرومتر) و قابلیت مشاهدۀ آن‌ها با میکروسکوپهای نوری مشهور بودند. اما اکنون مطالعۀ این سه ویروس جدید نشان داد که «بزرگی» تنها ویژگی منحصربفرد پاندوراویروس‌ها نیست بلکه این ویروس‌ها قابلیت تولید ژن‌های خود را دارند و این ژن‌ها بطور خود به خودی در دی ان ای آنها ظاهر می‌شوند.

ژان میشل کلاوری، پژوهشگر آزمایشگاه اطلاعات ژنتیکی و ساختاری انستیتو میکروبیولوژی مدیترانه در شهر مارسی فرانسه می‌گوید: «به کمک این سه نمونه اکنون می‌توانیم این را تایید کنیم که این ویروس‌های غول پیکر، ویروس‌هایی کمیاب نیستند بلکه می‌توان آنها را در همه جای زمین یافت.»

این ویروس‌ها با شمار قابل توجه ژن‌هایشان قابل شناسایی هستند که حدود ۱۵۰۰ ژن برای هر پاندوراویروس، در مقایسه با دهها ژن برای هر ویروس‌ کلاسیک است.

همچنین مطالعه و مقایسه ژنوم‌های شش ویروس خانوادۀ پاندوراویروس نشان داد که با وجود شباهتهایی که دارند، تنها ۵۶ درصد از ژن‌های کدگذاری شدۀ آنها مشترکند و این ویروس‌ها دارای مجموعۀ بزرگی از ژن‌های به اصطلاح یتیم هستند که نمونۀ آنها در دیگر موجودات دیده نمی‌شود.

شگفت‌انگیزتر اینکه این ژن‌های یتیم در هر ویروس با ویروس دیگر نیز متفاوت هستند که به گفته دکتر کلاوری نشان دهندۀ آن است که «هیچ تاریخ مشترکی برای این ژن‌ها وجود ندارد و آنها اجداد مشترکی ندارند. به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که آنها مخلوقاتی هستند که بطور تصادفی بوجود می‌آیند و به همین دلیل هر کدام از دیگری متفاوت هستند.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دانشمندان موفق به کشف عضو ناشناخته بدن انسان شدند

موفقیت جدید دانشمندان؛ تهیه کاغذ از مدفوع فیل و گاو

دانشمندان: ذائقه و سلیقه غذایی در رحم مادر شکل می‌گیرد