سوئد؛ قرار بازداشت بین‌المللی برای یک مظنونِ انفجار در شهر گوتِنبُرگ صادر شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انفجار آپارتمانی در سوئد
انفجار آپارتمانی در سوئد   -  کپی رایت  AP Photo

دادستان‌های سوئدی برای یک فرد مظنون به دست داشتن در انفجار و آتش‌سوزی آپارتمانی در شهر گوتِنبُرگ قرار پیگیرد قضایی و بازداشت بین‌المللی صادر کردند.

انفجاری که هفته گذشته در مجتمع مسکونی واقع در محله آندالِ شهر گوتِنبُرگ روی داد دست کم ۱۶ کشته به جا گذاشت؛ پلیس سوئد ساعاتی پس از وقوع این حادثه احتمال خرابکاری و بمب‌‌گذاری را مطرح کرده بود.

برخی منابع نیز با اشاره به اینکه در محله‌ِ وقوع حادثه گازکشی انجام نشده، خرابکاری و بمب‌گذاری را همانند گمانه‌زنی پلیس به عنوان منشا احتمالی حادثه مطرح کرده بودند.

بر اساس گزارش منابع محلی، یک مستاجر ساختمان حادثه‌ دیده به ظن اقدام به قتل، آتش‌سوزی و تخریب اموال عمومی و خصوص بواسطه این حکم تحت پیگرد قرار گرفته است.

در بیانیه دادستانی سوئد آمده است: «برای فردی که مظنون به تخریب اموال عمومی، اعمال خشونت و اقدام به قتل است قرار بازداشت پیگرد و بازداشت بین المللی صادر شده است.»

دادستان‌های سوئدی هنوز اطمینان ندارند که فرد مظنون از کشور خارج شده باشد اما از مراجع و نهاد‌های قضایی و پلیسی بین‌المللی خواسته‌اند که در صورت دستگیری وی را به سوئد تحویل دهند.

انفجار و آتش‌سوزی روز سه‌شنبه گذشته در مجمتع مسکونی شهر گوتِنبُرگ علاوه بر به جای گذاشتن دست کم شانزده کشته‌، صدها نفر از ساکنان این مجتمع را مجبور به تخلیه منازل خود کرد.

آخرین گزارش‌ها از وخامت حال چهار نفر از مجروحان حادثه حکایت دارد؛ منابع محلی همچنین اعلام کرده‌اند که دست کم به ۱۴۰ واحد مسکونی در مجمتع یاد شده خسارات شدید وارد آمده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید