Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ماکرون: گروه ۲۰ باید برای به رسمیت شناختن طالبان شرط تعیین کند

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز سه‌شنبه ۵ اکتبر (۱۳ مهر) گفت کشورهای عضو «گروه ۲۰» در اجلاس پیش رو باید شرایط خود را برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان در افغانستان تعیین کنند.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، روز سه‌شنبه ۵ اکتبر (۱۳ مهر) گفت کشورهای عضو «گروه ۲۰» در اجلاس پیش رو باید شرایط خود را برای به رسمیت شناختن حکومت طالبان در افغانستان تعیین کنند.

آقای ماکرون با بیان اینکه این شرایط باید شامل تحقق «برابری جنسیتی» و ادامه یافتن «روند تخلیه بشردوستانه» باشد، گفت: «ما، یعنی اروپایی‌ها، آمریکایی‌ها، چین، روسیه و همین طور قدرت‌های بزرگ آفریقا، آسیا، اقیانوسیه و آمریکای لاتین باید با هم یک پیام بسیار روشن داشته باشیم. ما باید شرایط خود را برای به رسمیت شناختن طالبان تعیین کنیم.»

رئیس‌جمهور فرانسه که با رادیو «فرانس انتر» گفتگو می‌کرد اضافه کرد: «به رسمیت شناخته شدن توسط جامعه‌ بین‌الملل بهایی دارد و احترام به زنان افغان و برابری جنسیتی از نکاتی است که ما بر آن اصرار داریم و برای ما شرط است.»

از زمان تصرف افغانستان توسط طالبان در ۱۵ اوت و سقوط دولت افغانستان که بیست سال گذشته تحت حمایت قدرت‌های جهانی قرار داشت، اکنون کشورهای بزرگ بر سر به رسمیت شناختن حکومت طالبان اختلاف نظر دارند. در حالی که چین و و روسیه با دیدی تقریبا خوشبینانه نسبت به تحولات جدید افغانستان موضع‌گیری کرده‌اند، قدرت‌های غربی تا کنون به رسمیت شناختن طالبان را منوط به تحقق شرایط خاص کرده‌اند.

از زمان به قدرت رسیدن شبه‌نظامیان اسلامگرای طالبان هرچند افغانستان دچار آشفتگی و ناآرامی نشده است، با این حال دختران از رفتن به دبیرستان منع شده‌اند و از کار زنان جلوگیری شده است.

آقای ماکرون با اشاره به اینکه باور عده‌ای مبنی بر لیبرال شدن اعضای طالبان «ساده‌اندیشی» بوده است، گفت: «برای من در درجه اول این اهمیت دارد که آیا طالبان به ما اجازه می‌دهد عملیات بشردوستانه را ادامه دهیم یا نه؟ دوم اینکه این گروه باید تکلیف خود را درباره عدم همکاری با تمامی گروه‌های تروریستی اسلام‌گرا در منطقه روشن کند، در نهایت مسئله حقوق بشر و کرامت زنان نیز باید باید رعایت شود.»

نشست فوق‌العاده سران «گروه بیست» یا «جی۲۰» برای بحث و تبادل نظر درباره افغانستان با محوریت کمک‌های بشردوستانه و مبارزه با تروریسم دروز ۱۲ اکتبر در ایتالیا برگزار خواهد شد.

«گروه بیست» علاوه بر اتحادیه اروپا متشکل از ۱۹ کشور آرژانتین، استرالیا، برزیل، کانادا، چین، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، ایتالیا، ژاپن، مکزیک، روسیه، عربستان سعودی، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، ترکیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا است. این نوزده کشور عضو گروه بیست مجموع ۸۵ درصد از اقتصاد جهان را در اختیار دارند و در واقع متشکل از ۸ کشور صنعتی (۸ اقتصاد بزرگ جهان) و ۱۱ اقتصاد نوظهور و در حال توسعه هستند.

ماریا دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، پیشتر خواهان «انجام هرآن‌چه لازم است» برای دفاع از حقوق زنان در افغانستان شده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رهبران طالبان با مقامات اتحادیه اروپا در دوحه دیدار می‌کنند

جنگ افغانستان؛ رهبران ارشد نظامی آمریکا برای پاسخگویی به انتقاد‌ها به کنگره می‌روند

اعتراف رهبر طالبان به اختلافات درونی: خواستید با اتحاد عزلم کنید اما دچار تفرقه نشوید