Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ارائه گواهی بهداشت برای نوجوانان فرانسوی اجباری و صدور کارت دیجیتال واکسیناسیون در ایران آغاز شد

الزام ارائه گذرنامه سلامت برای نوجوانان فرانسوی
الزام ارائه گذرنامه سلامت برای نوجوانان فرانسوی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که طرحی قانونی در دست آماده سازی است که به موجب آن ارائه گذرنامه سلامت تا تابستان سال ۲۰۲۲ تمدید خواهد شد.

آگهی

نوجوانان فرانسوی از روز پنجشنبه برای حضور در برخی اماکن عمومی و شرکت در برخی رویدادهای فرهنگی و هنری ملزم به ارائه مدارک واکسیناسیون خواهند بود.

این تصمیم در حالی از سوی مقامات بهداشتی گرفته شده که دولت فرانسه بنا دارد اجرای بحث‌برانگیز طرح ارائه گواهی بهداشتی برای برخورداری از خدمات عمومی را تا تابستان سال ۲۰۲۲ تمدید کند.

نوجوانان ۱۲ تا ۱۷ ساله فرانسوی بدین ترتیب برای انجام فعالیت‌های روزمره باید گواهی واکسیناسیون به همراه داشته باشند؛ اگر چه این مجوز برای مدارس هنوز اجباری نشده و بیشتر مکان‌های ورزشی و فرهنگی را شامل می‌شود.

دولت فرانسه با این حال پیش از این اعلام کرده بود که از روز اول ماه اکتبر استفاده از ماسک در مدارس ابتدایی دیگر اجباری نخواهد بود.

دستورالعمل ارائه گواهی سلامت برای استفاده از وسائل حمل و نقل بین‌شهری و حضور در مکان‌های ورزشی، تفریحی، فرهنگی و رستوران‌ها پیش‌تر از ۲۱ ژوئیه برای بزرگسالان در فرانسه اجباری شده بود.

گواهی بهداشتی، مدرکی است که پس از تزریق دو دوز واکسن کرونا به صورت کد QR یا در نسخه کاغذی در اختیار افراد قرار می‌گیرد؛ این مدرک همچنین می‌تواند نشان‌دهنده بهبود یافتن فرد از ابتلا به ویروس کرونا طی شش ماه قبل و یا نتیجه منفی آزمایش کرونا باشد.

افراد برای غذا خوردن در رستوران‌ها، انجام سفر‌های بلند با قطار، رفتن به سینما یا استخر و حضور در دیگر مکان‌های فرهنگی نیاز به ارائه گواهی بهداشتی دارند.

برای پایان اجرای این دستورالعمل بهداشتی در فرانسه هنوز تاریخی مشخص نشده است؛ مقامات فراسوی پیش‌تر مهلت اولیه تعیین شده برای پایان سپتامبر را تا پانزدهم نوامبر به تعویق انداخته بودند.

با اینحال گابریل اتل، سخنگوی دولت فرانسه روز چهارشنبه اعلام کرد که طرحی قانونی در دست آماده سازی است که به موجب آن ارائه گواهی بهداشتی تا تابستان سال ۲۰۲۲ تمدید خواهد شد.

ایران صدور مجوز دیجیتالی واکسیناسیون را آغاز کرد

در ایران اما وزارت بهداشت اعلام کرده که مجوز دیجیتالی دریافت واکسن آغاز شده و افراد می‌توانند این مدرک را پس از واکسیناسیون به دو زبان فارسی و انگلیسی دریافت کنند.

دولت ایران پیش‌تر اعلام کره بود که قصد دارد طرحی موسوم به قرطنینه هوشمند را برای دوران پس از واکسیناسیون همگانی به اجرا درآورد.

صدور گواهی دیجیتال واکسیناسیون به ظاهر مقدمه‌ای بر اجرای این طرح است که برداشته شدن تدریجی برخی محدودیت‌های کنونی از جمله سفرهای بین شهری از جمله محورهای آن عنوان شده است.

در صورت اجرایی شدن طرح قرنطینه هوشمند و برداشته شدن محدودیت‌ها به نوعی زمینه اجباری شدن واکسیناسیون و الزام ارائه مجوز سلامت در ایران برای برخرداری از خدمات رفاهی و اجتماعی فراهم خواهد شد.

صدور کارت واکسیناسیون دیجیتال در ایران همچنین به شهروندان این امکان را می‌دهد که در مسافرت‌های خارج از کشور از نسخه انگلیسی این مدرک برای ارائه به شرکت‌‌های هواپیمایی استفاده کنند.

وزیر بهداشت ایران به تازگی اعلام کرده که در پی کارزار کنونی واکسیناسیون در ایران تاکنون بیش از ۵۳ میلیون دُز واکسن کرونا به شهروندان تزریق شده است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رمز گذرنامه سلامت ماکرون لو رفت

اعتراضات در کشورهای اروپایی علیه صدور «گذرنامه سلامت»

فراگیر شدن استفاده از گذرنامه سلامت در اتحادیه اروپا؛ ایتالیا هم پس از فرانسه پا پیش گذاشت