Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

تایید نهایی لایحه جنجالی «گذرنامه سلامت» توسط شورای قانون اساسی فرانسه

بیماری همه‌گیر کرونا در فرانسه
بیماری همه‌گیر کرونا در فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این اقدام بحث‌برانگیز دولت که اعتراضات گسترده‌ای را در افکار عمومی فرانسه برانگیخته است، از روز پنجشنبه در این کشور قابل اجرا خواهد بود.

آگهی

شورای قانون اساسی فرانسه روز پنج‌شنبه ۵ اوت (۱۴ مرداد) لایحه جنجالی «گذرنامه سلامت» را که پیشتر توسط پارلمان و سنای این کشور به تصویب رسیده بود، تایید کرد.

با اجرایی شدن این قانون ورود به کافه‌ها، رستوران‌ها، قطارهای بین‌شهری و پروازهای هوایی تنها به افرادی که واکسینه شده‌اند یا آزمایش کرونای آنها منفی است محدود می‌شود. این اقدام بحث‌برانگیز دولت که اعتراضات گسترده‌ای را در افکار عمومی فرانسه برانگیخته است، از روز پنجشنبه در این کشور قابل اجرا خواهد بود.

پیشتر منتقدان امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور، را به «دیکتاتوری» در زمینه اعمال محدودیت‌های سلامتی متهم کرده‌ بودند. با این حال دادگاه قانون اساسی اعلام کرد محدودیت‌های وضع شده نشان دهنده یک «توازن متعادل» میان نگرانی‌ها پیرامون سلامت عمومی و آزادی‌های فردی است.

مجلس سنای فرانسه پیشتر در ۲۶ ژوئیه (۴ مرداد) لایحه اجباری شدن واکسیناسیون کادر درمانی و الزام ارائه گواهی واکسن برای ورود به مکان‌های عمومی و تفریحی را تصویب کرده بود. در مجموع این لایحه ۶۰ ساعت در صحن پارلمان و سنای فرانسه به صورت فشرده به بحث گذاشته شده بود.

در این لایحه آورده شده است که اگر کارکنان مراکز عمومی و بهداشتی نظیر بیمارستان‌ها، کافه‌ها و رستوران‌ها از زدن واکسن خودداری کنند، کارفرما می‌تواند پرداخت حقوق آنان را برای دو ماه معلق کند.

امانوئل ماکرون ماه گذشته در سخنانی با هدف هشدار نسبت به موج تازه همه‌گیری در پی گسترش سویه دلتا، دستورالعمل‌های جدیدی برای کنترل شرایط موجود صادر کرد که در آن نوعی الزام واکسیناسیون برای برخوداری از خدمات تفریحی و رفاهی در طول تعطیلات تابستان گنجانده شده بود.

تا کنون بیش از ۴۳ میلیون نفر در فرانسه حداقل یک دوز واکسن را دریافت کرده‌اند. با این حال نگرانی از بروز موج جدید بیماری کووید-۱۹، دولت را بر آن داشته تا با اتخاذ سیاست‌های سختگیرانه‌تر شهروندان را به دریافت واکسن ترغیب کند.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فردی که عکس ماکرون را در شمایل هیتلر نصب کرده بوده محاکمه شد

ده‌ها هزار فرانسوی در اعتراض به اجباری شدن ارائه «گذرنامه سلامت» تظاهرات کردند

راست‌های افراطی فرانسه و جنگ اوکراین؛ باردلا: به کی‌یف موشکی که خاک روسیه را هدف بگیرد نمی‌دهم