Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

با وجود اعتراضات علی‌اف، رزمایش نظامی ایران در مرز با جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود

تصویر آرشیوی است
تصویر آرشیوی است Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران می‌گوید در این رزمایش نظامی بخشی از قابلیت‌های نظامی و توانمندی‌های رزمی یگان‌ها و نیروهای زرهی ایران به نمایش گذاشته خواهد شد.

آگهی

ارتش ایران روز پنجشنبه ۳۰ سپتامبر اعلام کرد که قصد دارد یک رزمایش نظامی گسترده در نردیکی مرزهای شمال غربی خود برگزار کند. 

کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران با اعلام این مطلب تاکید کرد که این مسئله به اطلاع کشورهای همسایه نیز رسیده است. آقای حیدری همچنین تاکید کرد این رزمایش با هدف ارتقای آمادگی رزمی نیروهای ارتش ایران در منطقه برگزار می‌شود. 

این فرمانده ارتش ایران همچنین اضافه کرده که در این رویداد بخشی از ظرفیت‌های نظامی ایران از جمله هواپیماهای بدون سرنشین، هلیکوپترهای تهاجمی تانک و توپخانه به نمایش گذاشته خواهد شد. 

اجرای این رزمایش در حالی در دستور کار نیروهای نظامی ایران قرار گرفته که در هفته‌های اخیر تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان بر سر حضور کامیون‌های حمل سوخت ایرانی در مرز قره‌باغ و اعزام آنها به ارمنستان بالا گرفته است. اوایل هفته جاری، الهام علی‌اف، رئيس جمهوری آذربایجان در گفتگو با خبرگزاری ترکیه‌ای آناتولی گفته بود از خبر برگزاری رزمایش نظامی ایران «مات و مبهوت» مانده است. 

آقای علی‌اف همچنین با اشاره به اینکه برگزاری رزمایش نظامی حق هر کشوری است افزود: « پرسش اینجا این است که چرا چنین اتفاقی در حال حاضر و چرا در مرز با جمهوری آذربایجان رخ می‌دهد؟»

برخی از ناظران سیاسی معتقدند ایران از پررنگ شدن حضور اسرائيل در جمهوری آذربایجان و نزدیکی مرزهای ایران ناراضی است و این رزمایش را هم به همین منظور در نزدیکی مرز جمهوری آذربایجان برگزار می‌کند. پیشتر گزارش‌هایی تایید نشده از نقش داشتن جمهوری آذربایجان در عملیات سرقت اسناد هسته‌ای ایران در شورآباد منتشر شده بود. در این گزارش‌ها تاکید شده بود که کامیون‌هایی که اسناد هسته‌ای را از یک انبار متروکه به سرقت برده بودند، از مرز با جمهوری آذربایجان از ایران خارج شده بودند. 

جمهوری اسلامی ایران از دیرباز نسبت به حضور اسرائيل در آذربایجان ناخرسند بوده و این موضوع را به صورت علنی به باکو اعلام کرده است. 

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز پنجشنبه ۸ مهر در دیدار با سفیر جدید جمهوری آذربایجان ضمن ابراز تاسف از اظهارات آقای علی‌اف تاکید کرد، تهران، حضور و فعالیت اسرائيل را علیه امنیت ملی خود تحمل نمی‌کند و هر اقدامی که لازم باشد در این خصوص انجام خواهد داد. 

وزیر امور خارجه ایران که این سخنان را در هنگام تحویل استوارنامه سفیر جدید جمهوری آذربایجان در تهران مطرح می‌کرد همچنین در ادامه افزود: «انجام رزمایش نظامی از سوی کشورها در داخل مرزهای خود در چارچوب حق حاکمیت ملی یک کشور است.» 

او همچنین از برخوردهایی که اخیرا در مرز آذربایجان با برخی از رانندگان کامیون‌های ایرانی صورت گرفته ابراز تاسف کرد و اظهارات منفی اخیر که از سوی مقام‌های جمهوری أذربایجان علیه ایران به زبان آمده را عجیب و تاسف‌بار خواند. 

مقام‌های ارتش ایران محل دقیق برگزاری این رزمایش که «فاتحان خیبر» نام دارد را اعلام نکرده‌اند اما کیومرث حیدری گفته که این رویداد نظامی از روز جمعه و با پشتیبانی آتش بال‌گردهای هوانیروز در منطقه شمال غرب کشور برگزار خواهد شد. 

ایران به صراحت دلیل برگزاری این رزمایش را اعلام نکرده اما هفته گذشته سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود تهران در شرایط فعلی به هیچ وجه حضور اسرائيل حتی به صورت نمایشی را در نزدیکی مرزهای خود تحمل نخواهد کرد. آقای خطیب‌زاده همچنین افزوده بود که ایران هر اقدامی را که برای امنیت ملی‌اش ضروری بداند، انجام خواهد داد. 

تنش‌ها با جمهوری آذربایجان در هفته‌های اخیر و پس از بازداشت دو راننده کامیون ایرانی از سوی نیروهای جمهوری آذربایجان بالا گرفته است. رانندگان ایرانی در حال انتقال سوخت و کالا به ارمنستان بوده‌اند و باکو از این اقدام ایران ناخرسند شده است. الهام علی‌اف می‌گوید کامیون‌های ایرانی از مناطقی در قره‌باغ که پس از درگیری‌های سال گذشته با ارمنستان از کنترل ایروان خارج شده عبور کرده‌اند و این مسئله نگرانی باکو را به همراه داشته است. 

رئيس جمهوری آذربایجان می‌گوید اقدام ایران برای تردد کامیون‌ها در جاده منتهی به خان کندی در منطقه قره‌باغ یک «بی‌حرمتی آشکار» به تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان به شمار می‌رود. آقای علی‌اف همچنین این پرسش را مطرح کرده که چرا ایران در ۳۰ سال اخیر در این منطقه هیچ رزمایش نظامی در این منطقه برگزار نکرده است. 

باکو همچنین در این مدت چندین بار سیدعباس موسوی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه ایران و سفیر کنونی ایران در باکو را احضار کرده است. موسوی در اعتراض مقام‌های آذری تاکیده کرده که رزمایش نظامی ایران از قبل برنامه ریزی شده بوده است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران وارد روسیه شد

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد

وزارت اطلاعات از دستگیری طراح انفجارهای کرمان و انتقال او به داخل ایران خبر داد