Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران وارد روسیه شد

سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران.
سرلشکر باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران. Copyright عکس ایرنا
Copyright عکس ایرنا
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرلشکر باقری امروز وارد مسکو شد. خریدهای نظامی و وضعیت افغانستان از اهداف این سفر اعلام شد.

آگهی

سرلشکر باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران روز دوشنبه ۲۶ مهر (۱۷ اکتبر) در سفری چهار روزه وارد روسیه شد.

آقای باقری در بدو ورود به مسکو با اشاره به اینکه به دعوت وزیر دفاع روسیه به این کشور سفر کرده است، گفت :«ما قراردادهای خرید تسلیحاتی بعد از خاتمه تحریم تسلیحاتی را با روسیه داریم که در این سفر در همه این موارد با طرف روسی صحبت خواهیم کرد».

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران به وضعیت افغانستان و تاثیر آن بر ایران و روسیه اشاره کرد و گفت که وضعیت این کشور از جمله موضوعاتی است که به طور خاص مورد مشورت دو طرف قرار خواهد گرفت.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه اخیرا نسبت به وضعیت افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که شبه نظامیان باتجربه از عراق و سوریه در حال کشانده شدن به افغانستان هستند.

آقای پوتین همچنین از خطر تجمع آشکار گروه‌های افراطی و تروریستی در نزدیکی مرزهای کشورهای آسیای میانه از جمله داعش، حزب حرکت اسلامی ازبکستان، جماعت انصارالله، القاعده و گروه‌های دیگر وجود دارد.

سرلشکر باقری سیاست شرق گرایی و نگاه خاص دولت ابراهیم رئیسی به کشورهای آسیایی را یادآور شد و عضویت ایران در پیمان شانگهای را اتفاقی مهم توصیف کرد که می تواند به گسترش و تعمیق روابط روسیه و ایران کمک کند. چین و روسیه دو عضو اصلی این پیمان هستند.

آقای باقری همکاری‌ها در صنایع دفاعی و ادامه همکاری‌های دو کشور در سوریه را از دیگر اهداف این سفر عنوان کرد.

در حالی که در روزها و هفته‌های اخیر شاهد افزایش تنش میان ایران و جمهوری آذربایجان هستیم و روسیه دارای نقشی مهم در تحولات منطقه قفقاز است، در سخنان آقای باقری به موضوع احتمال رایزنی‌ها میان تهران و مسکو در خصوص جمهوری آذربایجان اشاره‌ای نشد.

روسیه همچنین تا چند روز دیگر میزبان نخست وزیر اسرائیل خواهد بود. قرار است که رئیس دولت اسرائیل در دیدار با آقای پوتین از نگرانی‌های اسرائیل در خصوص فعالیت‌های هسته ای ایران صحبت کند.

روسیه از اعضای گروه پنج به علاوه یک و از طرفهای برجام است که ایران و امریکا را به بازگشت به پیمان برجام فرا می خواند، اسرائیل اما مخالف هر گونه تلاشی برای احیای برجام است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هشدار پوتین: شبه نظامیان بصورت فعال از عراق و سوریه به افغانستان می‌روند

با وجود اعتراضات علی‌اف، رزمایش نظامی ایران در مرز با جمهوری آذربایجان برگزار می‌شود

دریاسالار اسرائیلی: حضور نظامی‌مان در دریای سرخ به‌دلیل تهدیدات ایران افزایش یافته است