Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناتوانی غول چینی در پرداخت تعهدات کوتاه مدت؛ نگرانی به بازارهای مالی بازگشت

ساختمان دفتر مرکزی شرکت اورگراند
ساختمان دفتر مرکزی شرکت اورگراند Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی دارندگان اوراق قرضه غول چینی ساخت و ساز، اورگراند(Evergrande)، اعلام کردند که این شرکت روز چهارشنبه تعهد خود را در قبال پرداخت سود اوراق قرضه در روز چهارشنبه ایفا نکرده است؛ رخدادی که نگرانی‌های تازه‌ای را در بازارهای مالی جهان ایجاد کرده است.

آگهی

برخی دارندگان خارجی اوراق قرضه غول چینی ساخت و ساز، اِورگراند(Evergrande)، اعلام کردند که این شرکت روز چهارشنبه تعهد خود را در قبال پرداخت سود اوراق قرضه در روز چهارشنبه ایفا نکرده است.

این شرکت که با بدهی ۲۵۵.۷ میلیارد یورویی مواجه است، قرار بود روز چهارشنبه ۴۱ میلیون یورو از سود اوراق قرضه ۹.۵ درصدی خود را که با سررسید ۲۰۲۴ منتشر کرده، پرداخت کند.

افزایش تعهدات این شرکت تا سطح ۲ درصد تولید ناخالص داخلی چین، این نگرانی‌ را ایجاد کرده است که بحران بدهی این شرکت افزون بر اقتصاد چین، بازارهای مالی جهان را نیز تحت تاثیر خود قرار دهد.

سکوت مسئولان شرکت در قبال عدم پرداخت تعهد این شرکت در روز چهارشنبه موجب شده تا سرمایه‌گذاران جهانی نسبت به توانایی آن در تامین تعهدات آتی این شرکت در کوتاه مدت دچار تردید شوند؛ تعهدی که تنها در ماه آینده معادل ۱۴۰.۲۵ میلیون یورو است. این در حالی است که در مجموع نزدیک به ۱۷.۳ میلیارد یورو از بدهی‌های شرکت اورگراند به سرمایه‌گذاری خارجی است.

البته بانک مرکزی چین وعده داده تا از منافع پیش‌خریدکنندگان مسکن حمایت کند اما سرمایه‌گذاران خارجی معتقدند که این حمایت به دلیل نگرانی‌های ایجاد شده از اعتراض‌های خیابانی شکل گرفته تنها جنبه داخلی خواهد داشت و شرکت اورگراند نیز منابع موجود خود را فقط به بازپرداخت بدهی‌های داخلی اختصاص خواهد داد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در همین حال، مقامات چین در روزهای اخیر از شرکت‌های دولتی و سایر شرکت‌های فعال در بازار املاک این کشور خواسته‌اند تا با خرید بخشی از تعهدات مالی اورگراند از ابعاد بحران این شرکت بکاهند. هر چند صدور این دستور موجب شد تا قیمت هر سهم اورگراند در معاملات صبح روز پنجشنبه بیش از ۵.۲۱ درصد افزایش یابد ولی انتشار خبر ناتوانی این شرکت در عمل به تعهدات روز چهارشنبه خود موجب کاهش ۵ درصدی بهای سهم آن در جریان داد و ستدهای بعدازظهر پنجشنبه شد.

افزون بر سهامداران و سرمایه گذاران اورگراند، فعالان بازارهای مالی جهان نیز نگرانند که با گسترده شدن ابعاد بحران مالی این شرکت، ارزش دارایی آنها در بازارهای سهام و رمزارزها با کاهش مواجه شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویکرد تازه حزب کمونیست؛ احیای دوباره سرمایه‌داری دولتی در چین با چه مدلی انجام می‌شود؟

سلطان مشروب چین به حبس ابد محکوم شد

بلندپروازی‌های اقتصادی و منجلاب بازار املاک چین؛ نخست‌وزیر خواهان رشد پنج درصدی است