Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تقلای غول چینی برای فرار از بحران مالی؛ بازار سهام آرام گرفت ولی رمزارزها ارزان‌تر شدند

پروژه ساختمانی اورگراند در پکن
پروژه ساختمانی اورگراند در پکن Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نفس‌ها همچنان در بازارهای مالی جهان حبس مانده و اطلاعیه روز چهارشنبه شرکت اِوِرگراند مبنی بر حصول توافق برای پرداخت بخشی از بدهی‌اش با وجود سکوت پکن در قبال حمایت از بخش خصوصی چین نتوانست بر نگرانی فعالان بازارهای مالی جهان کاملا فائق آید.

آگهی

نفس‌ها همچنان در بازارهای مالی جهان حبس مانده و اطلاعیه روز چهارشنبه شرکت اِوِرگراند مبنی بر حصول توافق برای پرداخت بخشی از بدهی‌اش با وجود سکوت پکن در قبال حمایت از بخش خصوصی چین نتوانست بر نگرانی فعالان بازارهای مالی جهان کاملا فائق آید.

اورگراند (Evergrande)، یکی از بزرگترین هلدینگ‌های بخش خصوصی چین، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای مطبوعاتی اعلام کرد که مذاکرات یکی از شرکت‌های ساختمانی زیر مجموعه این هلدینگ با نام هنگدا (Hengda) برای پرداخت خود در سررسید پنجشنبه (۲۳ سپتامبر) بر پایه یوان به نتیجه رسیده است. هر چند بدهی سررسید شده این شرکت ۲۳۲ میلیون یوان(۳۰.۵ میلیون یورو) برآورد شده ولی این اطلاعیه اشاره‌ای به رقم پرداختی مورد توافق اشاره‌ای نشده است.

این شرکت پیشتر برای تامین مالی پروژه‌های ساختمانی خود اوراق قرضه‌ ۴ میلیارد یوانی(۵۲۸.۴ میلیون یورو) با نرخ سود سالانه ۵.۸ درصدی منتشر کرده بود.

گروه اورگراند در مجموع ۲۵۵.۷ میلیارد یورو به بانک‌ها و موسسات مالی بدهکار است و به دلیل خطا در پیش‌بینی‌ میزان پیش فروش واحدهای مسکونی، برای بازداخت آن با مشکل مواجه شده است. با این حال، بر خلاف انتظار سرمایه‌گذاران جهانی، دولت چین همچنان در قبال اعتراض‌ ۱.۴ میلیون چینی که هنوز آپارتمان‌های پیش‌خریدی آنها تکمیل نشده سکوت اختیار کرده و از اعلام سیاست حمایتی خود از یکی از نمادهای بین‌المللی بخش خصوصی این کشور اجتناب کرده است.

البته رسانه‌های دولتی چین روز سه‌شنبه به نقل از رئیس گروه اورگراند گزارش دادند که روزهای تیره و تار این گروه به زودی به پایان می‌رسد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود بازگشت آرامش نسبی به بازارهای سهام و نفت ولی بازار دارایی‌های پرریسک همچون رمزارزها هنوز گران همه‌گیری بحران مالی در میان سایر شرکت‌های بخش خصوصی چینی و نیز سرایت رکود اقتصادی این کشور به اقتصاد جهانی است. بر همین اساس، روند نزولی قیمت رمزارزها همچون دو روز گذشته ادامه یافت و بهای پرخریدارترین آنها از جمله بیت‌کوین و ارتریوم روز چهارشنبه به ترتیب ۳.۶ و ۵.۵ درصد پایین آمد و ۳۶ هزار ۱۲۹ و دو هزار و ۵۰۶ یورو معامله شد اما شاخص بورس هنگ‌کنگ و ۵۰ شرکت برتر منطقه یورو به ترتیب ۱۲۲ و ۳۳ واحد افزایش یافت و قیمت هر بشکه نفت پایه برنت نیز با یک دلار افزایش بار دیگر از مرز ۷۵ دلار به ازای هر بشکه فراتر رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چین به رغم کرونا و بدهی دولتی، بودجه نظامی خود را ۶.۸ درصد افزایش می‌دهد

دبی در خطر بحران بدهی‌ها؛ پروژه‌های رویایی آل مکتوم بی‌پول شدند

بلندپروازی‌های اقتصادی و منجلاب بازار املاک چین؛ نخست‌وزیر خواهان رشد پنج درصدی است