تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها؛ قیمت بیت‌کوین به کفِ یک ماه و نیم گذشته رسید

بیت‌کوین
بیت‌کوین Copyright CANVA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درست یک روز پس از آن که بحران مالی گروه املاک چینی بازار رمزارزها را هم تکان داد، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز با تایید اخبار غیررسمی روز‌های اخیر مبنی بر وضع تحریم‌های تازه علیه مبادله رمزارزها جو منفی حاکم بر بازار ارزهای رمزنگاری‌ شده را حفظ کرد.

آگهی

درست یک روز پس از آن که بحران مالی گروه املاک چینی بازار رمزارزها را هم تکان داد، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز با تایید اخبار غیررسمی روز‌های اخیر مبنی بر وضع تحریم‌های تازه علیه مبادله رمزارزها جو منفی حاکم بر بازار ارزهای رمزنگاری‌ شده را حفظ کرد.

قیمت هر بیت‌کوین، پرخریدارترین رمزارز جهان، در آغاز معاملات روز سه‌شنبه بازار رمزارزها تا ۳۴ هزار و ۵۹۷ یورو سقوط کرد. این در حالی بود که بهای هر بیت‌کوین در ابتدای داد و ستدهای روز دوشنبه ۴۰ هزار و ۲۸۸ یورو بود. هر چند قیمت هر بیت‌کوین تا بعد از ظهر روز سه‌شنبه تا ۳۶ هزار و ۶۷۶ یورو افزایش یافت ولی همچنان در پایین‌ترین حد از ۷ اوت گذشته یعنی ۴۵ روز گذشته قرار دارد.

در همین حال، قیمت اتریوم، دومین رمزارز پرخریدار جهان نیز از دو هزار و ۸۳۷ یورو در آغاز معاملات روز دوشنبه به دو هزار و ۴۴۷ یورو در ابتدای داد و ستدهای روز سه‌شنبه سقوط کرد و سپس تا دو هزار و ۵۸۸ یورو بالا رفت که کمترین نرخ آن در یک ماه و نیم گذشته محسوب می‌شود.

نوسان نزولی قیمت رمزارزها در شرایطی رخ داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که مبادله رمزارزها را به دلیل استفاده گسترده از آنها در پولشویی از طریق حملات سایبری باج‌‌افزاری تحریم می‌کند.

نخستین اقدام دولت آمریکا علیه مبادله رمزارزها پس از آن صورت می‌گیرد که حملات سایبری طی ماه‌های گذشته چندین صنعت این کشور را فلج کرد و موجب تهدید برخی از سازمان‌های دولت ایالات متحده شد. وزارت خزانه‌داری آمریکا گزارش داده که دریافتی باج افزارها تنها در سال ۲۰۲۰ بالغ بر ۴۰۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ چهار برابر شده است.

باج‌افزار(Ransomware) نوعی حمله سایبری است که در آن هکرها اغلب دسترسی به برنامه‌های مهم را مسدود کرده و برای باز کردن قفل آنها مقادیر مختلفی رمزارز مطالبه می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در جریان معاملات روز دوشنبه بازارهای مالی جهان نیز پدیدار شدن بحران مالی گروه املاک چینی اِوِرگراند(Evergrande) به افت قیمت رمزارزها دامن زد. غول ساخت و ساز چینی در حال حاضر ۲۵۵.۷ میلیارد یورو به بانک‌ها و موسسات مالی چینی بدهکار است و برای پرداخت بهره بدهی خود با مشکل مواجه شده است. این رخداد ابتدا موجب کاهش ۲۰ درصدی قیمت هر سهم این شرکت در مبادلات بورس هنگ‌کنگ شد و سپس موجب تضعیف یوان در برابر دلار آمریکا شد.

نگرانی حاکم بر بازار‌های مالی جهان در خصوص بازگشت رکود به چین و اقتصاد جهانی موجب شد تا فروش دارایی‌های پرریسک از جمله رمزارزها نیز در خرید و فروش‌های روز دوشنبه افزایش یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هکر «آقای کلاه‌سفید» ۶۱۳ میلیون دلار رمزارز ربوده شده را پس می‌دهد

هاوینگ بیت‌کوین چیست و چرا مهم است؟

بازگشت معمار آلمانی-ایرانی به زندان اوین؛ وزارت خارجه آلمان: خانم تقوی باید معالجه شود