Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

کشف قدیمی‌ترین ردپای انسان در آمریکا متعلق به ۲۳ هزار سال پیش

ردپاهای فسیل‌شده انسان در آمریکا
ردپاهای فسیل‌شده انسان در آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دانشمندان ردپاهای فسیل‌شده‌ای را در یک پارک ملی نیومکزیکو کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد انسان‌های اولیه از حدود ۲۳ هزار سال پیش در قاره آمریکای شمالی حاضر بوده‌اند.

آگهی

دانشمندان ردپاهای فسیل‌شده‌ای را در یک پارک ملی نیومکزیکو کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد انسان‌های اولیه از حدود ۲۳ هزار سال پیش در قاره آمریکای شمالی حاضر بوده‌اند.

این ردپاها در بستر خشک دریاچه‌ای در پارک ملی «وایت سندز» در ایالت نیومکزیکو پیدا شده است. این پارک ملی با وسعت ۱۴۰ هزار هکتار در جنوب غربی کشور آمریکا قرار دارد.

دانشمندان در مرکز زمین‌شناسی ایالات متحده با تجزیه و تحلیل دانه‌های خاک رس موجود در ردپاها سن تقریبی آن‌ها را ۲۲ هزار و ۸۰۰ تا ۲۱ هزار و ۱۳۰ سال پیش تخمین زده‌اند.

این ردپاها پیشتر برای نخستین بار توسط دیوید بوستوس، مدیر پروژه منابع طبیعی پارک ملی، در سال ۲۰۰۹ کشف شده بود. در طول سال‌های بعد تعداد بیشتری از این ردپاها در این ناحیه پیدا شد.

وی در این باره گفت: «ما می‌دانستیم که این‌ ردپاها قدیمی هستند، اما راهی برای تعیین تاریخ دقیق آن‌ها نداشتیم تا اینکه تعدادی ردپا را با دانه‌‌هایی از خاک رس در میان آنان کشف کردیم.»

از آن‌جا که ردپاها بسیار شکننده بودند محققان به سرعت دست به کار شدند و جمع‌آوری نمونه‌ها را آغاز کردند. محققان بر اساس اندازه‌ ردپاهای به جا مانده معقتقدند حداقل تعدادی از آن‌ها متعلق به کودکان و نوجوانانی است که در زمان آخرین عصر یخبندان زندگی می‌کرده‌اند.

بر اساس شواهد مختلف، از جمله ابزارهای سنگی، استخوان‌های فسیلی و تحقیقات ژنتیکی، تاریخ ورود انسان به قاره آمریکا از ۱۳ هزار تا ۲۶ هزار سال پیش در نظر گرفته شده است با این حال محققان هنوز نتوانسته‌اند تاریخ دقیقی برای این ورود پیدا و تعیین کنند. 

پژوهشگران می‌گویند رد پای فسیلی به نسبت استخوان‌ها شواهد مستقیم‌تر و غیرقابل‌انکارتری نشان می‌دهند که زمان و مکانی دقیق را در اختیار می‌گذارد. 

یافته‌های تازه می‌تواند کمک کند تا دانشمندان سرانجام بفهمند انسان‌ها چه زمانی برای نخستین بار وارد قاره آمریکا شدند. در حال حاضر اکثر پژوهشگران بر این باور هستند که مهاجرت انسان‌های اولیه از طریق یک تکه خشکی که آسیا را به آلاسکا متصل می‌کرده اتفاق افتاده است، با این حال این فرضیه هنوز ثابت نشده است.

در حفاری‌های قبلی در پارک ملی سندزوایت آثار فسیل‌شده‌ای از دیگر حیوانات عصر یخبندان نظیر گربه دندان‌خنجری، ماموت کلمبیایی و گرگ وحشت یافت شده بود، اما این اولین ردپای انسانی است که در این ناحیه یافت شده است.

پیشتر یک ردپا به قدمت ۱۵ هزار و ۶۰۰ سال در جنوب شیلی کشف شده بود که به‌نظر می‌رسید قدیمی‌ترین رد پای کشف شده انسان در قاره آمریکا باشد.

نتایج مطالعات تازه در نشریه «ساینس» منتشر شده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشف ردپاهای ۱۲ هزارساله متعلق به عصر یخبندان در صحرای یوتای آمریکا

کشف ردپای ۵۰ دایناسور در جزیره اسکای اسکاتلند بریتانیا

لسوتو؛ کشف ردپای یک دایناسورعظیم الجثه