امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: مذاکرات را از سر می‌گیریم

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دیدار وزیر خارجه جدید ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک
دیدار وزیر خارجه جدید ایران با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک   -  Copyright  ایرنا

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه جدید ایران در دیدار با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در نیویورک گفت که تهران »با جدیت در حال بررسی سوابق مذاکراتی» است و دولت جدید گفت‌وگوها را از سر خواهد گرفت.

وزیر خارجه ایران که روز سه شنبه ۲۱ سپتامبر در حاشیه هفتاد و ششمین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل متحد با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفتگو می‌کرد، تأکید کرد که دولت جدید ایران «نه اتلاف وقت می‌کند، نه رفتار غیر سازنده آمریکا را می‌پذیرد و نه کشور را معطل وعده‌های توخالی سابقه‌دار» خواهد کرد.

پیشتر سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران از شروع دوباره مذاکرات هسته‌ای وین طی چند هفته آینده خبر داده بود که به گفته او به اطلاع اعضای برجام رسیده است.

امیرعبداللهیان در ادامه دیدار با جوزپ بورل گفت که دولت ابراهیم رئیسی در چارچوب اصول، عملگراست و بدنبال نتیجه عملی در مذاکرات است.

ایران از ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ و در روزهای پایانی دولت پیشین، مذاکرات هسته‌ای با اعضای باقی‌مانده برجام و در حاشیه آن، آمریکا را متوقف کرده است.

وزیر خارجه ایران همچنین در دیدار خود با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با قدردانی از تلاش های بورل برای پیگیری روند مذاکرات برجام، گفت که بریتانیا، فرانسه و آلمان بجای فشار به «آمریکای ناقض برجام برای بازگشت به تعهداتش»، مدام خواستار تعجیل ایران به انجام مذاکرات هستند.

امیرعبداللهیان در ادامه گفت: «اگر دیگران به تعهدات خودشان برگردند و راستی آزمایی شود ما نیز آمادگی داریم اقدامات جبرانی خود را متوقف کنیم.»

به گزارش رسانه‌های دولتی و نیمه دولتی ایران، جوزپ بورل نیز در این دیدار با تأکید بر اینکه همه طرف‌های حاضر در مذاکرات برجام باید کمک کنند تا به نتیجه «مرضی الطرفین رسید»، گفت که قدم اول در این راستا تعیین زمان نشست وین است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

با این حال مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواستار اقدامات اعتماد ساز از سوی همه طرف‌های حاضر در مذاکرات شد.

جوزپ بورل پیش از این در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان با ابراز نگرانی از اقدامات اخیر هسته ای ایران، خواستار «از سرگیری سریع مذاکرات وین برای احیای برجام به مسیر اصلی» شده بود.

هر دو طرف همچنین در این دیدار در خصوص تحولات مربوط به افغانستان گفت‌وگو کردند.