Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون در گفتگوی یک ساعته با رئیسی: ایران بدون فوت وقت به نقض برجام پایان دهد

روسای جمهور فرانسه و ایران
روسای جمهور فرانسه و ایران Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری جدید ایران خطاب به همتای فرانسوی خود گفت: «آمریکایی ها با وضع تحریم های جدید تعهدات خود را به‌طور آشکار نقض کرده و حتی تحریم های جدید را به حوزه اقلام بشردوستانه هم کشاندند.»

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران تلفنی در ارتباط با برجام و مسائل منطقه به‌خصوص لبنان گفت‌وگو کردند.

بنا به اعلام کاخ الیزه رئیس جمهوری فرانسه در این گفتگوی تلفنی از ایران خواست تا بدون فوت وقت به نقض تعهدات خود در چهارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ پایان دهد.

امانوئل ماکرون همچنین از تهران خواست تا به سرعت مذاکرات هسته‌ای وین را از سر گیرد. رئیس جمهوری فرانسه با اشاره به تلاش هایش در راستای دستیابی به راه حلی برای پرونده هسته ای ایران تاکید کرد که همچنان برای نقش آفرینی بیشتر آمادگی دارد.

ششمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و ۴+۱ به همراه ایالات متحده آمریکا، روز ۲۰ ژوئن (۳۰ خرداد) یعنی دو روز پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در وین به پایان رسید. هنوز تاریخی برای دور بعدی مذاکرات تعیین نشده است.

رئیس جمهوری فرانسه همچنین در این گفتگوی تلفنی بر اهمیت موضوع «حفظ امنیت دریایی و آزادی دریانوردی» برای پاریس تاکید کرد. امانوئل ماکرون در عین حال از لزوم آغاز گفتگو برای حفظ ثبات و امنیت در منطقه خاورمیانه سخن گفت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بنا به اعلام کاخ الیزه رئیس جمهوری فرانسه درباره وضعیت عراق و لبنان نیز با همتای ایرانی خود گفتگو کرد. امانوئل ماکرون همچنین ابراز امیدواری کرد که روابط بین فرانسه و ایران در راستای مواجهه بهتر با چالش هایی که دو کشور در جهان با آنها روبرو هستند تقویت شود.

سایت ریاست جمهوری ایران نیز گزارش داد که ابراهیم رئیسی در این گفت‌وگو که یک ساعت به طول انجامید، تاکید کرد که هم آمریکا و هم اروپایی‌ها باید به تعهدات خود در برجام عمل کنند. وی افزود: «در هر مذاکره‌ای باید حقوق ملت ایران استیفا و منافع ملت ما تامین شود.»

وی گفت: «آمریکایی ها با وضع تحریم های جدید تعهدات خود را به‌طور آشکار نقض کرده و حتی تحریم های جدید را به حوزه اقلام بشردوستانه هم کشاندند.»

ابراهیم رئیسی در بخشی از سخنانش درباره برجام به «نقض مکرر و فاحش تعهدات از سوی امریکا و همچنین عدم پایبندی سه کشور اروپایی عضو برجام به تعهدات خود در این توافق بین المللی» اشاره کرد.

رئیس جمهوری جدید ایران درباره امنیت حمل و نقل دریایی در خلیج فارس و دریای عمان نیز گفت: «جمهوری اسلامی نسبت به تامین امنیت و حفظ بازدارندگی در منطقه خلیج فارس و دریای عمان بسیار جدی است و با عوامل سلب کننده امنیت مقابله خواهد کرد.»

ابراهیم رئیسی درباره شرایط لبنان نیز گفت که ایران از «از هر اقدامی که در جهت ثبات، امنیت و بهبود وضعیت اقتصادی مردم لبنان باشد» حمایت می کند و از همراهی فرانسه در این زمینه نیز استقبال می کند.

وی همچنین خطاب به همتای فرانسوی خود گفت که تهران از توسعه روابط با پاریس «براساس منافع مشترک و احترام متقابل» استقبال می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریاست جمهوری فرانسه رنگ آبی پرچم این کشور را تغییر داد

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: مذاکرات را از سر می‌گیریم

حسن روحانی: محتوای نامه شورای نگهبان ثابت می‌کند که حتی رئیس‌جمهور هم در ایران حق آزادی‌بیان ندارد