Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رایزنی‌های هسته‌ای مقامات دولت رئیسی؛ اسلامی در وین و امیرعبداللهیان در نیویورک

محمد اسلامی و حسین امیرعبداللهیان
محمد اسلامی و حسین امیرعبداللهیان Copyright AFP/AP
Copyright AFP/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اشاره به اینکه در آینده «بسیار نزدیک» بار دیگر به تهران سفر خواهد کرد گفت که هدف از این سفر «زمینه‌چینی برای دیگر تلاش‌های دیپلماتیک مهم» خواهد بود.

آگهی

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران روز دوشنبه در سخنانی در کنفرانس عمومی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین خواستار لغو تحریم‌های آمریکا علیه تهران «به شیوه‌ای عملی، موثر و قابل راستی آزمایی» شد.

وی همچنین گفت که هدف دولت ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران «مذاکرات نتیجه محور» برای لغو تحریم‌ها است. رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز با اشاره به اینکه در آینده «بسیار نزدیک» بار دیگر به تهران سفر خواهد کرد گفت که هدف از این سفر «زمینه‌چینی برای دیگر تلاش‌های دیپلماتیک مهم» خواهد بود.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته بر سر تعویض کارت‌های حافظه دوربین‌های نظارتی این نهاد به توافق دست یافتند. ابراهیم رئیسی حدود سه هفته پیش محمد اسلامی را به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی و جانشین علی اکبر صالحی منصوب کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اگر دستورکار مشخصی برای نشست با آنها تعیین شود، این موضوع می‌تواند اتفاق بیافتاد ولی در حال حاضر تصمیمی در این خصوص نداریم.
سعید خطیب‌زاده
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران نیز روز دوشنبه برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل متحد به نیویورک سفر خواهد کرد. وی قرار است در حاشیه این اجلاس با همتایان آلمانی، چینی، فرانسوی، بریتانیایی و روسی خود دیدار کند.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است که حسین امیرعبداللهیان دیدارهایی «جداگانه و دوجانبه» با وزرای خارجه این کشورها خواهد داشت. وی افزود که دیدار با مسئولان آمریکایی در دستور کار مقامات وزارت خارجه ایران نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره احتمال برگزاری نشستی با کشورهای «۱+۴» نیز گفت: «طبیعی است که اگر ببینیم ملاقات چهار بعلاوه یک در مسیر آنچه که ما گفتیم یعنی مذاکره سودمند، مفید باشد تصمیم خواهیم گرفت. [...] اگر دستورکار مشخصی برای نشست با آنها تعیین شود، این موضوع میتواند اتفاق بیافتاد ولی در حال حاضر تصمیمی در این خصوص نداریم.»

ایران بهار سال جاری گفتگوها با پنج قدرت جهانی را که هنوز در برجام باقی مانده‌اند برای احیای این توافق هسته‌ای آغاز کرد. آمریکا نیز در که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ از برجام خارج شد در جریان این گفتگوها به طور غیرمستقیم با ایران بر سر احیای برجام در حال مذاکره بود.

مذاکرات وین اواخر بهار و پس از پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری ایران نیمه تمام ماند. هنوز تاریخ جدیدی برای از سرگیری این گفتگوها تعیین نشده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

امیرعبداللهیان در دیدار با بورل: مذاکرات را از سر می‌گیریم

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران در تولید اورانیوم فلزی پیشرفت داشته است

ایران برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با آمریکا اعلام آمادگی کرد