صدارت اعظم چه سمتی است، صدر اعظم چگونه انتخاب می‌شود و چه نقشی در سیاست آلمان دارد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
از راست: آرمین لاشت، آنالنا بائرباک و اولاف شولتز نامزدهای احزاب رقیب برای صدراعظمی آلمان
از راست: آرمین لاشت، آنالنا بائرباک و اولاف شولتز نامزدهای احزاب رقیب برای صدراعظمی آلمان   -   کپی رایت  AP Photo

طبق قانون اساسی آلمان که در سال ۱۹۴۹ تصویب شد، صدراعظم آلمان رئیس دولت است. نقش او تعیین خطوط اصلی سیاست ملی و تلاش برای اجرای آنهاست. صدراعظم آلمان همچنین وزیران دولت فدرال را معرفی و برنامه کاری آنها را مشخص می‌کند.

صدراعظم هر چهار سال یک‌بار به پیشنهاد رئیس جمهوری فدرال و رای مخفیِ اکثریت اعضای بوندستاگ، پارلمان مرکزی آلمان فدرال، انتخاب می‌شود.

نامزد صدراعظمی آلمان اغلب رهبر حزب اکثریت یا حزب برتر در ائتلاف اکثریت پارلمان است. بنابراین نامزد صدراعظمی آلمان در پی مشخص شدن نتایج انتخابات پارلمانی سراسری تعیین خواهد شد که ۲۶ سپتامبر برگزار می‌شود.

برخلاف رئیس جمهوری فدرال، صدراعظم نقش اصلی را در سیستم سیاسی آلمان دارد و محدودیتی هم برای دوره‌‌های حضور در این سمت ندارد اما می‌تواند از سوی پارلمان برکنار شود.

آلمان، از سال ۱۹۴۹ تاکنون، تنها ۹ صدراعظم داشته که نخستین آنها کنراد آدناور بود که ۱۴ سال در این سمت حضور داشت. هلموت کوهل نیز با ۱۶ سال فعالیت در این سمت رکورددار طولانی‌ترین دوره صدراعظمی آلمان است. آنگلا مرکل نیز به عنوان اولین زنی که به این سمت انتخاب شد، نزدیک به ۱۶ سال است که صدراعظم آلمان است.