Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

انتخابات آلمان؛ جزئیاتی دربارهٔ شیوه انتخاب نمایندگان و تعیین اکثریت کرسی‌ها

انتخابات آلمان؛ جزئیاتی دربارهٔ شیوه انتخاب نمایندگان و تعیین اکثریت کرسی‌ها
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«۳۸ حزب سیاسی کشور روی وبسایت ما حضور دارند و شما به کمک اپلیکیشن ما مواضع خودتان را در زمینه‌های مختلف با مواضع این احزاب می‌سنجید و در نهایت این اپلیکیشن به شما می‌گوید که دیدگاه‌ کدام حزب به دیدگاه‌های شما نزدیک‌تر است.»

آگهی

انتخابات سراسری مجلس آلمان روز یکشنبه برگزار خواهد شد و بیش از ۶۰ میلیون رأی‌دهنده که هر کدام دو رأی دارند به پای صندوق‌ها خواهند رفت. آنها با رأی نخست نماینده حوزه انتخابی‌شان را انتخاب می‌کنند و هر حزب کشور می‌تواند در هر حوزه انتخابی یک نماینده داشته باشد.

هر نامزدی که بیشترین آرا را کسب کند مستقیما وارد بوندستاگ می‌شود که ۲۹۹ کرسی ثابت دارد. هر ناحیه کشور در این مجلس یک نماینده‌ دارد. اما رأی دوم که احزاب می‌رسد از رأی اول مهمتر است، چراکه اکثریت کرسی‌ها را این رأی تعیین می‌کند.

دانیل کرافت مدیر ارتباطات «آژانس فدرال آموزش‌ مدنی آلمان» است. این آژانس اپلیکیشنی به نام «وال‌اومت» را برای کمک به رأی‌دهندگان برای انتخاب فرد و حزب مورد نظرشان راه‌اندازی کرده‌ است.

دانیل دربارهٔ طرز کار این اپلیکیشن می‌گوید:‌ «۳۸ حزب کشور روی وبسایت ما حضور دارند و شما به کمک اپلیکیشن ما مواضع خودتان را در زمینه‌های مختلف با مواضع این احزاب می‌سنجید و در نهایت این اپلیکیشن به شما می‌گوید که دیدگاه‌ کدام حزب به دیدگاه‌های شما نزدیک‌تر است.»

دانیل دربارهٔ میزان استقبال رأی‌دهندگان از این طرح می‌افزاید:‌ «در انتخابات قبلی، تقریبا یک چهارم رأی‌دهندگان از این اپلیکیشن استفاده کردند. همین نشان می‌دهد که اگر با سیاست هم بازی‌گونه برخورد کنید، برنامه‌های سیاسی احزاب هم جالب و خواندنی می‌شود.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

در کل ۴۰ حزب در انتخابات شرکت دارند و دست‌کم ۵۹۸ نماینده به بوندستاگ راه خواهند یافت. سهم کرسی‌های احزاب را رأی دوم تعیین می‌کند. اگر حزبی ۳۰ درصد کل آرا را کسب کند دست‌کم ۳۰ درصد کرسی‌ها را نیز به دست می‌آورد. هر حزب برای حضور در مجلس باید حداقل ۵ درصد کل آرا را کسب کند، درغیراین‌صورت آرا آن حزب باطل می‌شود. 

وقت تقسیم کرسی‌ها؛ نخست نامزدهایی که مستقیما انتخاب شده‌اند وارد وارد مجلس می‌شوند و سپس آنهایی که در لیست‌های ملی قرار داشته‌اند.

اگر توزیع کرسی‌ها با نسبت توزیع آرا دوم هماهنگ نباشد، کرسی‌های اضافی در نظر گرفته می‌شود تا نسبت آرا و کرسی‌ها با هم بخواند. در نتیجه همیشه بیش از ۵۹۸ نماینده در بوندستاگ حضور دارند، مثلا شمار نمایندگان در سال ۲۰۱۷ ، ۷۰۹ تن بود و امسال انتظار می‌رود که این رقم بیشتر هم باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات آلمان؛ سیاست سبز در مرکز توجه احزاب مختلف آلمان

سبزهای جوان آلمان برای آینده‌شان مبارزه می کنند

انتخابات آلمان؛ چالش کاغذ‌بازی‌های اداری و شعار دولت الکترونیک