Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

انتخابات آلمان؛ چالش کاغذ‌بازی‌های اداری و شعار دولت الکترونیک

انتخابات آلمان؛ چالش کاغذ‌بازی‌های اداری و شعار دولت الکترونیک
Copyright euronews
Copyright euronews
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

«همه فکر می‌کنند دیجیتالی‌شدن این است که بروید و نرم‌افزار بخرید. اما مسئله اصلی ساختار و طرز فکر و فرهنگ اداری ماست. ادارات دولتی ما طبق ضوابطی کار می‌کنند که صد سال پیش وضع شده و بسیار هم سلسله‌مراتبی است.»

آگهی

با صحبت از دولت الکترونیک مدتهاست وقت کنارگذاشتن پرونده‌های کاغذی، و ماشین‌های فکس و کپی رسیده اما بسیاری از ادارات آلمان هنوز با این مرحله فاصله دارند.

شهروندان آلمانی از کندی نظام اداری سنتی در این کشور ناراضی‌اند اما طبق قانونی که در سال ۲۰۱۷ تصویب شده، تمامی ادارات آلمان تا سال آینده باید خدمات آنلاین داشته باشند. پس در کارزارهای انتخاباتی هم شعار دیجیتالی‌شدن خدمات به گوش می‌رسد.

توماس موکه، عضو کانون مهارت‌های اداری دیجیتال می گوید: «همه فکر می‌کنند دیجیتالی‌شدن این است که بروید و نرم‌افزار بخرید. اما مسئله ساختار و طرز فکر و فرهنگ اداری ماست. ادارات دولتی ما طبق ضوابطی کار می‌کنند که صد سال پیش وضع شده و بسیار هم سلسله‌مراتبی است.»

آلمان از نظر دولت الکترونیک در جایگاه بیست‌ویکم اروپاست و کارشناسان دلیل مشکل را علاوه بر نظام سلسله‌مراتبی قدیمی،‌ داشتن ادارات ایالتی می‌دانند.

موکه در این زمینه می‌افزاید: «معنایی ندارد که هرکس امور اداری را در حوزهٔ خودش رفع‌ورجوع کند. مخصوصا وقتی ادارهٔ فدرالی هست که همه اطلاعات را دارد، مثلا در مورد تعویض پلاک خودرو. چرا باید هر ایالت سامانه ثبت پلاک جداگانه داشته باشد؟»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

دیجیتالی‌کردن خدمات کار بسیار سنگینی است و ادارات نواحی مختلف برای اجرای این طرح موانع بسیاری پیش رو دارند.

اریک لایدرر، شهردار اشافن‌برگ در این زمینه می‌گوید:‌ «در امور روزمره مشکلاتی هست، چون برخی مسائل فرهنگی روشن نشده،‌ و تکلیف حفاظت از داده‌ها روشن نیست، چون در برخی موارد ما نیروی متخصص یا تسهیلات لازم را نداریم و همین‌ها سرعت کار را می‌گیرد. دیجیتالی‌شدن هزینه مالی سنگینی دارد اما در درازمدت کارایی را افزایش می‌دهد.»

مسئولان اشافنبرگ به‌خاطر دیجیتالی‌کردن بخش‌هایی از خدماتشان جایزه برده‌اند، آنها می‌خواهند همه شهروندان در این کار سهیم باشند و تا کنون استقبال خوبی از فعالیت‌هایشان شده است.

چالش دولت الکترونیک احتمالا کابینه بعدی آلمان را تا مدتها پس از سال ۲۰۲۲ به خود مشغول خواهد کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آینده مناسبات زوج آلمان-فرانسه با پایان دوران صدر اعظمی آنگلا مرکل

انتخابات آلمان؛ جزئیاتی دربارهٔ شیوه انتخاب نمایندگان و تعیین اکثریت کرسی‌ها

انتخابات آلمان؛ نگاهی به مسئله کودکان بی‌بضاعت و شکاف اجتماعی رو به رشد