شمار افرادی که در چین واکسن کامل کرونا زدند از یک میلیارد نفر گذشت

چین
چین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقامات چینی با وضع تعطیلی‌های هدفمند، محدودیت سفر، آزمایش جمعی و تعطیلی مدارس قبل از تعطیلات عمومی یکم اکتبر که دوران اوج گردشگری یک هفته‌ای در این کشور است، کار مهار بیماری را آغاز کرده‌اند.

آگهی

آمارهای رسمی که روز پنجشنبه ۱۶ سپتامبر (۲۵ شهریور) منتشر شد نشان می‌دهد که چین بیش از یک میلیارد نفر یعنی ۷۱ درصد از جمعیتش را علیه کووید ۱۹ کاملاً واکسینه کرده است.

چین، کشوری که ویروس کرونا برای نخستین بار در آنجا شناسایی شد، تا حدود زیادی انتشار این ویروس را در درون مرزهای خود مهار کرده اما در تلاش است تا اکثریت قریب به اتفاق جمعیت خود را واکسینه کند زیرا به تازگی در جنوب شرقی این کشور مورد جدیدی از شیوع بیماری مشاهده شده است.

می فنگ، سخنگوی کمیسیون بهداشت ملی چین در یک نشست خبری گفت: «تا ۱۵ سپتامبر، ۲.۱۶ میلیارد دوز واکسن در سراسر کشور تزریق شده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مقامات بهداشتی چین اواخر ماه گذشته اعلام کردند که دو میلیارد دوز واکسن در این کشور تزریق شده و ۸۹۰ میلیون نفر به طور کامل واکسینه شده‌اند.

دولت چین به طور علنی هدفی را برای پوشش واکسیناسیون اعلام نکرده، اما ژونگ نانشان، متخصص ویروس شناسی ماه گذشته گفت که احتمال دارد تا پایان سال جاری میلادی ۸۰ درصد از جمعیت چین واکسینه شده و این کشور به ایمنی جمعی برسد.

خوشه جدید کووید ۱۹

چین در حال حاضر شاهد شیوع ویروس نوع دلتا در استان فوجیان واقع در جنوب شرقی کشور است. تاکنون در سه شهر این استان ۲۰۰ نفر مبتلا شده‌اند که ده‌ها نفر از آنها دانش آموز مدرسه هستند.

تشکیل خوشه مبتلایان کرونای دلتا در استان فوجیان، بزرگترین جهش آماری بیماری طی چند هفته اخیر در چین بوده است. این در حالی است که چین پیش از این گفته بود در چهارچوب سیاست «صفر مورد» ابتلا به کرونا، موفق شده است ویروس دلتا را مهار کند.

روز پنجشنبه ۴۹ مورد انتقال داخلی ویروس کرونا در چین گزارش شد که اکثریت قریب به اتفاق آنها در فوجیان بوده است.

مقامات گفتند نخستین بیمار از خوشه جدید ابتلا در فوجیان مردی بود که به تازگی از سنگاپور به شهر پوتیان بازگشته بود و نخستین آزمایش ویروس او پس از گذراندن قرنطینه ۱۴ روزه، منفی اعلام شده بود.

پسر ۱۲ ساله این مرد و یکی از همکلاسی‌های او در مدرسه از اولین بیمارانی بودند که هفته گذشته بلافاصله پس از شروع سال تحصیلی جدید، در این خوشه شناسایی شدند.

مقامات شهری پوتیان روز سه‌شنبه گفتند که این نوع ویروس پس از آن در کلاس‌های مدارس پخش شده و بیش از ۳۶ کودک، از جمله ۸ کودکستانی را آلوده کرده است. از زمان آغاز شیوع کرونا در چین، این نخستین بار است که ویروس این بیماری به صورت گسترده در میان دانش‌آموزان مدارس پخش می‌شود.

AP Photo
واکسیناسیون در چینAP Photo

طرح واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۷ سال در ماه ژوئیه سال جاری در چین آغاز شده اما بیشتر کودکان خردسال در این کشور هنوز واکسینه نشده‌اند. این موضوع باعث ایجاد این ترس شده است که شیوع بیماری در فوجیان بار دیگر سبب شود تا افراد آسیبب‌پذیر در کشور در معرض خطر ابتلا به کووید ۱۹ قرار گیرند.

مقامات چینی با وضع تعطیلی‌های هدفمند، محدودیت سفر، آزمایش جمعی و تعطیلی مدارس قبل از تعطیلات عمومی یکم اکتبر که دوران اوج گردشگری یک هفته‌ای در این کشور است، کار مهار بیماری را آغاز کرده‌اند.

ژونگ قبلاً گفته بود واکسن‌های چینی تقریباً ۶۰ درصد بر سویه دلتا مؤثر هستند و آنتی‌بادی‌ها با یک تزریق تقویت کننده افزایش می‌یابند. چین همچنین برای تولید واکسن با آران‌ای پیام‌رسان خود که تصور می‌شود فناوری آن در برابر نوع دلتا مؤثرتر است، در حال رقابت با دیگر سازندگان واکسن‌ است و شرکت دولتی سینوفارم و والواکس بایوتکنولوژی در حال ساختن آن هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوبا در جستجوی تاییدیه جهانی؛ واکسن کرونای تک دُزی مخصوص مجوز محلی گرفت

چین رکورددار واکسیناسیون کرونا در جهان؛ بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دُز تزریق شد

چین با ثبت ۱۴۳ مورد ابتلای جدید به کرونا رکورد ۷ ماه گذشته را شکست