Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

چین رکورددار واکسیناسیون کرونا در جهان؛ بیش از یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دُز تزریق شد

the COVID-19 vaccines, Chinese Sinopharm
the COVID-19 vaccines, Chinese Sinopharm Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چین مدعی است که علاوه بر موفقیت در واکسیناسیون عمومی در داخل کشور، در زمینه صادرات گسترده واکسن‌های خود نیز در جهان پیشتاز بوده است.

آگهی

گزارش‌ها از وضعیت واکسیناسیون در کشورهای مختلف حاکی از آن است که چین تاکنون بیش از ۱ میلیارد و ۸۲۰ میلیون دُز از انواع واکسن‌ها را برای مقابله با شیوع ویروس کرونا به مردم خود تزریق کرده که میزانی بیش از یک سوم کل دُزهای تزریق شده در سراسر جهان (یعنی ۴ میلیارد و ۶۲۰ میلیون دز) است.

بر این اساس، با فرض آنکه هر فرد نیاز به دو دز واکسن برای ایمنی در مقابل ویروس کرونا دارد، با این مقدار دز تزریق شده کافی است تا دست‌کم ۶۵ درصد از جمعیت ۱ میلیارد و ۳۹۸ میلیون نفری چین در مقابل کرونا واکسینه شده‌ باشند.

گزارش‌های دریافت شده از سوی رویترز همچنین لوموند فرانسه نیز حاکی از آن است که در سرزمین اصلی چین، روزانه دست‌کم ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار دز واکسن کرونا (سینوفارم، سیننواک، کانسینو) تزریق می‌شود. به این ترتیب با حفظ همین سرعت واکسیناسیون، تا ۱۸ روز آینده ۱۰ درصد دیگر از جمعیت این کشور در مقابل ویروس کرونا واکسینه خواهند شد.

چین برای تسریع در روند واکسیناسیون عمومی، همه منابع و امکانات دولتی خود را بسیج کرده است و شائو یمینگ، اپیدمیولوژیست مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها در پکن معتقد است از آنجا که واکسن‌های این کشور بطور صد در صد بدن را در مقابل ویروس کرونا محافظت نمی‌کنند، ضروری است هرچه سریع‌تر ۸۰ درصد جمعیت چین در مقابل کرونا واکسینه شوند.

پس از چین، در جدول جهانی واکسیناسیون عمومی، کشور هند قرار دارد که تا کنون توانسته است بیش از ۵۲۴ میلیون دز واکسن‌ کرونا را تزریق کند. ایالات متحده آمریکا نیز با تزریق ۳۵۴ میلیون دز در جایگاه سوم قرار دارد.

صادرات واکسن‌های کرونا

چین مدعی است که علاوه بر موفقیت در واکسیناسیون عمومی در داخل کشور، در زمینه صادرات گسترده واکسن‌های خود نیز در جهان پیشتاز بوده است.

این کشور اعلام کرد که تا ماه مه سال جاری میلادی ۲۵۲ میلیون دز از انواع واکسن‌های کرونای تولیدی خود را صادر کرده که معادل ۴۲ درصد از کل تولیدات واکسن در داخل این کشور است.

بنا بر گزارش گلوبال تایمز، در همین مدت، اتحادیه اروپا ۱۱۱ میلیون دز واکسن (معادل ۱۱ درصد از تولید خود) و روسیه ۶۹ میلیون دز واکسن (معادل ۳۵ درصد از واکسن‌های تولیدی خود) را صادر کرده است. در این مدت ۳۳۰ میلیون دز واکسن کرونا نیز در داخل ایالات متحده تزریق شده که معادل ۹۹ درصد از کل تولیدات واکسن در این کشور بوده است.

کاهش شمار مبتلایان جدید در چین

چین روز جمعه از کاهش شمار مبتلایان جدید به کووید۱۹ در این کشور خبر داد. بنا بر گزارش کمیسیون بهداشت ملی (NHC) در مجموع در روز پنج‌شنبه ۴۷ مورد جدید ابتلا به کووید۱۹ به ثبت رسیده است که کمترین میزان از ۳۰ ژوئیه به این‌ سو محسوب می‌شود.

بیشترین موارد ابتلا به کووید۱۹ در دور جدید شیوع این بیماری، در شهر نانجینگ در شرق چین دیده شده و مقامات شهر احتمال می‌دهند که دلیل شیوع، تماس برخی از خدمه بخش نظافت فرودگاه شهر با مسافران هواپیمایی بوده که در ۱۰ ژوئیه از مبدا روسیه وارد شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شمار افرادی که در چین واکسن کامل کرونا زدند از یک میلیارد نفر گذشت

واکنش مسکو به دیدار بلینکن از کی‌یف در آستانه سفر پوتین به چین: نشانه شکست‌های نظامی اوکراین است

رئیس جمهوری چین پس از پنج‌سال به فرانسه رفت، شی جین پینگ در فرانسه، مجارستان وصربستان به دنبال چیست؟