صف طولانی کامیون‌های ورودی از اروپا؛ بریتانیا آغاز کنترل‌های مرزی را به تعویق انداخت

Access to the comments نظرها
نگارش از مسعود سالاری
کنترل گمرکی واردات اروپا به بریتانیا
کنترل گمرکی واردات اروپا به بریتانیا   -   کپی رایت  AP Photo

بریتانیا به دلیل مشکلات مربوط به زنجیره تامین کالا در کشور، آغاز کنترل‌های گمرکی پسابرکسیتی بر کالاهای وارداتی از اتحادیه اروپا را تا اواسط سال ۲۰۲۲ میلادی به تأخیر می‌اندازد.

دفتر کابینه بریتانیا روز سه‌شنبه ۱۴ سپتامبر (۲۳ شهریور) با انتسار بیانیه‌ای اعلام کرد که «در تقویم بازبینی شده، به مشاغل زمان بیشتری برای سازگاری با فرآیندهای جدید داده شده است.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

بر اساس آنچه دولت بریتانیا برنامه‌ریزی کرده است، رویه جدید ارائه اظهارنامه و کنترل‌های گمرکی کامل یکم ژانویه ۲۰۲۲، یعنی دو ماه دیرتر از برنامه اولیه آغاز خواهد شد و دستورالعمل‌های جدید اظهارنامه‌های ایمنی و امنیتی که قرار بود از ابتدای سال آینده میلادی به اجرا گذاشته شوند تا یکم ژوئیه سال آینده مورد نیاز نخواهند بود.

لرد دیوید فراست، رئیس دفتر نخست وزیر بریتانیا گفت: «ما می‌خواهیم ارباب کسب و کار بیشتر بر بازسازی فعالیت خود پس از همه‌گیری کرونا تمرکز کنند تا این که مجبور به تطبیق دادن خود با الزامات جدید مرزی باشند. به همین دلیل برنامه زمانبندی جدیدی را برای اعمال کنترل کامل مرزها (با اتحادیه اروپا) تعیین کردیم.»

دولت لندن گفته است که همه‌گیری کرونا زنجیره تامین در بریتانیا و سراسر اروپا را تحت تأثیر قرار داده و به ویژه بخش کشاورزی و مواد غذایی در این کشور آسیب دیده است. به گفته لرد فراست، دولت بریتانیا «در حال ایجاد سامانه‌های جدید و زیرساخت‌ها و منابع مورد نیاز» برای انجام کنترل‌های گمرکی مرزی است.

بر پایه توافق برکسیت، بریتانیا روز یکم ژانویه سال جاری میلادی عملا از اتحادیه اروپا خارج شد، اما این خروج هرگز برای این کشور بدون مشکل نبود.

اکنون صف طولانی کامیون‌های منتظر کنترل گمرکی در مرز میان فرانسه و بریتانیا ایجاد شده است. این تأخیرها به ویژه برای محصولات فاسدشدنی زیان‌بار است و تاکنون سبب شده که قفسه‌های بسیاری از فروشگاه‌ها در بریتانیا خالی بماند.

در دوران قرنطینه کرونایی و تعطیلی‌های مربوط به آن که به ایجاد اختلال در زنجیره‌های تأمین جهانی منجر شد. همچنین به دلیل کمبود کارگر در بریتانیا در پی خروج بسیاری از شهروندان اتحادیه اروپا و ممنوعیت‌های مسافرتی کرونایی، مشکلات مربوط به دوران پسابرکسیت در این کشور افزایش یافت.

بانک مرکزی بریتانیا در اوایل ماه جاری گزارش داد که شمار افراد جویای کار با سرعت بی‌پیشینه‌ای در حال کاهش است و بسیاری از کارفرمایان به دنبال افرادی برای پر کردن پست‌های شغلی خالی مورد نیاز خود می‌گردند.