نیویورک تایمز: آمریکا در آخرین حمله در افغانستان یک امدادگر را کشت و نه مهاجم داعش را

آخرین عملیات نظامی آمریکا در کابل پیش از ترک افغانستان
آخرین عملیات نظامی آمریکا در کابل پیش از ترک افغانستان Copyright Khwaja Tawfiq Sediqi/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گزارش نیویورک تایمز روایت رسمی ارتش ایالات متحده از آخرین حمله در خاک افغانستان را به چالش می‌کشد. جان کربی، سخنگوی پنتاگون در واکنش به این افشاگری اعلام کرد: «تحقیقات ما ادامه دارد و هیچ ارتشی در دنیا، به اندازه ما در پی جلوگیری از کشته شدن غیرنظامی نیست.»

آگهی

نشریه آمریکایی نیویورک تایمز روز جمعه با انتشار گزارشی روایت پنتاگون از آخرین حمله این کشور در خاک افغانستان را به چالش کشید و نوشت هدف و قربانی اصلی این حمله به احتمال زیاد نه یک تروریست داعشی سوار بر خودروی مملو از مواد منفجره بلکه کارمند یک سازمان مردم‌نهاد بوده که آب قابل شرب حمل می‌کرده است.

نیروهای نظامی ایالات متحده آمریکا ۲۹ اوت در جریان حمله پهپادی یک خودرو در کابل را هدف قرار داده و نابود کردند. پنتاگون با قاطعیت اعلام کرد که این خودرو پر از مواد منفجره بوده و عملیات، تلاش داعش افغانستان برای یک حمله را ناکام گذاشته است.

خانواده زماری احمدی، راننده خودروی هدف قرار گرفته گفته بودد که ۱۰ نفر از جمله هفت کودک در جریان این حمله کشته شده‌اند.

نیویورک تایمز می‌گوید با بررسی تصاویر دوربین‌های نظارتی و گفت‌وگو با کارشناسان به این نتیجه رسیده است که تحرکات آقای احمدی در آن روز که از سوی ارتش آمریکا «مشکوک» برآورد شده، تماما ناظر به جابه‌جایی‌های یک روز عادی کاری بوده است. براساس همین گزارش تحقیقی، بررسی تصاویر دوربین‌ها نشان می‌دهد محتویات صندوق عقب خودروی زماری احمدی، صرفا بشکه‌های پلاستیکی آب بوده که هدف حمله پهپادی، به خانه خود می‌برده است.

این گزارش همچنین برپایه برآوردهای کارشناسان روایت پنتاگون از انفجار ثانویه مواد منفجره در صندوق عقب خودرو در پی حمله پهپادی را زیر سوال می‌برد.

جان کربی، سخنگوی پنتاگون در واکنش به این افشاگری اعلام کرد: «تحقیقات ما ادامه دارد و هیچ ارتشی در دنیا، به اندازه ما در پی جلوگیری از کشته شدن غیرنظامی نیست. حمله براساس اطلاعات درست انجام شده و ما هنوز باور داریم که این عملیات جلوی یک تهدید قریب‌الوقوع علیه فرودگاه را گرفته است.»

حمله پهپادی ۲۹ اوت ایالات متحده در کابل، تنها چند روز پس انفجار حمله انتحاری داعش به ورودی فرودگاه بین‌المللی کابل انجام شد؛ حمله‌ای که نزدیک به ۱۰۰ شهروند افغانستان و ۱۳ آمریکایی در آن کشته شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان؛ خانواده قربانیان حمله پهپادی آمریکا از مجازات نشدن عاملان خشمگین هستند

شهادت نادر فرماندهان ارشد آمریکایی؛ دولت بایدن مسئول «آشفتگی مرگبار» تخلیه نظامی افغانستان است

یک تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریکا به فروش اسرار نظامی در ازای دریافت ۴۲ هزار دلار متهم شد