نیروهای آمریکایی برای دومین بار به مواضع داعش در افغانستان حمله کردند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
destroyed vehicle inside a house after U.S. drone strike in Kabul, Afghanistan, Sunday, Aug. 29, 2021
destroyed vehicle inside a house after U.S. drone strike in Kabul, Afghanistan, Sunday, Aug. 29, 2021   -  Copyright  AP Photo

فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام روز یکشنبه اعلام کرد که نیروهای آمریکایی در این روز و برای دومین بار در هفته اخیر با یک پهپاد به مواضع داعش خراسان حمله کرده‌اند.

این حمله، کمتر از یک روز پس از آن انجام شد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وعده حملات تلافی جویانه بیشتر علیه مواضع داعش را داد.

بیل اوربان، سخنگوی سنتکام در بیانیه‌ای اعلام کرد که در جریان این حمله، یک خودرو هدف گرفته شده که «تهدیدی قریب‌الوقوع» برای فرودگاه بین‌المللی حامد کرزی کابل بوده است.

او گفت: «این حمله با موفقیت انجام شده است. انفجارهای ثانویه و مهم این خودرو، نشان دهنده وجود مقادیر قابل توجهی مواد منفجره در آن بوده است.»

او افزود: «ما در حال ارزیابی تلفات احتمالی غیرنظامیان در جریان این حمله هستیم؛ اگرچه در حال حاضر هیچ نشانه‌ای در این باره نداریم. ما باید در برابر تهدیدات احتمالی در آینده نیز هوشیار باشیم.»

در جریان حمله روز پنج‌شنبه داعش به نزدیکی فرودگاه کابل، بیش از ۱۷۰ نفر از جمله ۱۳ نفر از پرسنل آمریکا کشته و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

روز شنبه سفارت آمریکا در کابل بار دیگر به شهروندان آمریکایی هشدار داد که با توجه به دریافت شواهدی از «تهدیدهای جدی و معتبر»، اطراف فرودگاه را ترک کنند.

طالبان پیش از این نخستین حمله پهپادهای آمریکایی‌ها به مواضع داعش را محکوم و اعلام کرده بودند که این کار نقض مستقیم حاکمیت افغانستان است.