Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آمریکا پایگاه سیا در نزدیکی فرودگاه کابل را منهدم کرد تا اطلاعات حساس به دست طالبان نیفتد

the main lobby of the Central Intelligence Agency
the main lobby of the Central Intelligence Agency Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نیروهای مستقر در «پایگاه عقاب» از جمله معدود نیروهایی بودند که در زمانی که دولت افغانستان مسیر فروپاشی را آغاز کرده بود، همچنان به نبرد با شورشیان ادامه می‌دادند.

آگهی

نیروهای ایالات متحده روز پنج‌شنبه آخرین پایگاه سیا در افغانستان را که خارج از فرودگاه کابل قرار داشت، منهدم کردند تا تجهیزات و اطلاعات حساس را از طالبان دور نگه دارند. این خبر از سوی نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی منتشر شد.

نیروهای ایالات متحده برای منهدم کردن «پایگاه عقاب» از سیستم تخریب کنترل شده استفاده کردند. این پایگاه در واقع در یک کارخانه آجرسازی قدیمی راه اندازی شده بود و از این مکان برای آموزش نیروهای ضدتروریسم سازمان‌های اطلاعاتی افغانستان استفاده می‌شد.

نیروهای مستقر در «پایگاه عقاب» از جمله معدود نیروهایی بودند که در زمانی که دولت افغانستان مسیر فروپاشی را آغاز کرده بود، همچنان به نبرد با شورشیان ادامه می‌دادند.

میک مولروی، افسر پیشین سیا که در افغانستان خدمت کرده است، هنگام صحبت با تایمز ضمن ستایش نیروهای فعال در این پایگاه گفت: «آنها یک واحد استثنایی بودند. آنها یکی از اصلی‌ترین ابزارهای دولت افغانستان در طول ۲۰ سال گذشته برای دور نگه داشتن طالبان بودند. آنها جزو آخرین کسانی بودند که جنگیدند و تلفات سنگینی را نیز متحمل شدند.»

ساکنان محلی افغانستان اطلاع چندانی از وجود این پایگاه نداشتند زیرا اطراف آن را دیوارهایی به ارتفاع بیش از ۳ متر پوشانده بود و یک دروازه فلزی ضخیم داشت که به سرعت باز و بسته می‌شد تا وسایل نقلیه وارد شوند.

پس از ورود خودروها به داخل این پایگاه نیز آنها از سه ایست بازرسی و بازرسی‌های امنیتی عبور می‌کردند و اسناد بازدیدکنندگان نیز قبل از صدور اجازه ورود بررسی می‌شد.

یک پیمانکار سابق سیا به نیویورک تایمز گفت از آنجا که اسناد و تجهیزات موجود در این پایگاه مانند سفارتخانه‌ها قابل سوزاندن نبودند، باید برای جلوگیری از دسترسی نیروهای طالبان به هارد دیسک‌ها و تجهیزات حساس، پایگاه منهم می‌شد.

پروژه تخریب این پایگاه از مدتی پیش برنامه‌ریزی و عصر پنج‌شنبه اجرا شد. با این وجود اجرای آن در روزی که دو انفجار انتحاری در فرودگاه کابل روی داده بود، باعث گردید که ساکنان وحشت‌زده پایتخت افغانستان با شنیدن صدای انفجار سوم، گمان برند که حمله تروریستی دیگری روی داده است.

در پی حملات انتحاری روز پنج‌شنبه در نزدیکی فرودگاه کابل در مقابل دورازه «ابی گیت» و هتل بارون، دست‌کم ۱۷۰ نفر کشته و ۲۰۰ نفر زخمی شدند. داعش مسئولیت انجام این حملات را برعهده گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تغییرات در دفتر امور ایران در سیا؛ آمریکا تمرکز خود را روی چین قرار می‌دهد

هیبت‌الله آخوندزاده رهبر طالبان در قندهار است

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی