Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دولت جدید لبنان پس از یک سال کشمکش سیاسی تشکیل شد

نجیب میقاتی، نخست وزیر و میشل عون، رئیس جمهوری لبنان
نجیب میقاتی، نخست وزیر و میشل عون، رئیس جمهوری لبنان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه پیش‌تر هرگونه کمک مالی به این کشور را منوط به اصلاح ساختار سیاسی و روی کار آمدن افراد لایق و کارآمد کرده بود.

آگهی

لبنان از روز جمعه نوزدهم شهریور پس از سیزده ماه بلاتکلیفی و تنش برای تعیین نخست وزیر و تشکیل کابینه سرانجام صاحب یک دولت جدید شد.

نجیب میقاتی در حالی دولت جدید لبنان را تشکیل داد که این کشور از دو سال پیش با بحران بسیار شدید اقتصادی دست و پنجه می‌کند. این سیاستمدار و بازرگان ۶۷ ساله لبنانی روز جمعه طبق وعده‌ای که داده بود فهرست اعضای کابینه خود را به امضای رئیس جمهوری رساند.

فرمان تشکیل دولت جدید لبنان علاوه بر میشل عون و نجیب میقاتی، به امضای نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان نیز رسید.

لبنان از سیزده ماه پیش تاکنون پس از آنکه حسن دیاب، سی و ششمین نخست ‌وزیر این کشور در اوت سال ۲۰۲۰، یک هفته پس از انفجار مرگبار انبار نیترات آمونیوم در بندر بیروت از سمت خود استفعا داد عملا از دولت باثبات محروم بود.

انفجار بیروت بیش از ۲۰۰ نفر را به کشتن داد و بسیاری از محله های پایتخت لبنان را به طور کامل ویران کرد. تخریب زیر ساخت‌ها و وارد آمدن خسارات مالی سنگین به تجهیزات شهری و منازل مسکونی از جمله تبعات این حادثه بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

لبنان علاوه بر تبعات انفجار بیروت، به دلیل ناکارآمدی سیستم اجرایی و فساد حاکم بر دستگاه حاکمه که اعتراض‌‌های گسترده‌ای را به همراه داشته با بحران اقتصادی و کاهش شدید ارزش واحد پول نیز روبرو است.

کشورهای اروپایی به ویژه فرانسه پیش‌تر هرگونه کمک مالی به این کشور را منوط به اصلاح ساختار سیاسی و روی کار آمدن افراد لایق و کارآمد کرده بود.

از سوی دیگر سازمان ملل متحد نیز با توجه به شرایط حاد اقتصادی در لبنان تخمین زده است که بیش از نیمی از ساکنان این کشور هم اکنون زیر خط فقر زندگی می کنند.

بانک جهانی پیش از این در گزارشی بحران اقتصادی حاکم بر لبنان را که از تابستان سال ۲۰۱۹ آغاز و روز به روز تشدید شده است از سال ۱۸۵۰ تاکنون بی‌سابقه توصیف کرده است.

نجیب میقاتی و میشل عون طی هفته‌های اخیر به دفعات در فضایی مثبت با یکدیگر دیدار و گفتگو کردند تا از پیش، زمینه تشکیل هر گونه مانع بر سر تشکیل کابینه را از میان بردارند.

آقای میقاتی اوایل مرداد ماه سال جاری در پی کسب اکثریت آرای نمایندگان مجلس و پس از تایید میشل عون، رئیس جمهوری لبنان رسما مامور تشکیل دولت شد.

رفیق حریری پیش از نجیب میقاتی از سوی رئیس جمهوری مامور تشکیل دولت شده بود اما پس از ماه‌ها تلاش برای تشکیل کابینه سرانجام از این ماموریت کنار کشید.

نجیب میقاتی پس از ترور رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ برای نخستین بار به‌عنوان رئیس دولت منصوب شد. و سپس برای یک دوره سه ساله دیگر طی سال‌های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴ سکان هدایت دولت در لبنان را در دست گرفته بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اخراج سفرای لبنان از عربستان و بحرین؛ ریاض واردات کالاهای لبنانی را ممنوع کرد

یکسال بعد از انفجار بیروت؛ کمک‌ مالی رهبران جهان برای بازسازی لبنان

معترضان لبنانی در اعتراض به استعفای سعد حریری با نیروهای نظامی درگیر شدند