Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

نیروی دریایی آمریکا یگان ویژه پهپادی در خلیج فارس راه‌اندازی می‌کند

عکس آرشیوی از یک پهپاد آمریکایی
عکس آرشیوی از یک پهپاد آمریکایی Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این یگان به پهپادهای دریایی، زیردریایی و هوایی مجهز خواهد بود و هدف از راه‌اندازی آن نظارت و تسلط بیشتر بر مسیرهای دریایی در آسمان و اعماق آبها اعلام شده است.

آگهی

ناوگان پنجم آمریکا روز پنجشنبه از راه‌اندازی یک نیروی ویژه پهپادی عمل کننده در هوا و دریا در خلیج فارس خبر داد.

این اقدام در پی تنش‌ها و حوادث متعدد دریایی طی ماه‌های گذشته انجام می‌گیرد که ایران اغلب یکی از طرف‌های آن بوده است.

تنش‌های دریایی اخیر از ماه فوریه تاکنون با رسانه‌ای شدن موارد تازه ادامه یافته که طی آنها چند کشتی مرتبط با ایران یا اسرائیل هدف خرابکاری و یا انفجار قرار گرفته‌اند.

آخرین مورد از این حوادث نیز به ۲۹ ژوئیه گذشته باز می‌گردد که طی آن یک نفتکش متعلق به شرکتی تحت مالکیت یک میلیارد اسرائیلی در سواحل حمان حدف حمله هواپیماهای بدون سرنشین قرار گرفت.

در جریان این حمله یک افسر امنیتی بریتانیا و یک خدمه نفتکش که تبعه رومانی بود جان باختند. مقام‌های آمریکایی و بریتانیایی سپس ادعا کردند پهپادی که به این کشتی حمله کرده از نوع پهپادهایی است که تنها در ایران ساخته می‌شود.

وزرای خارجه گروه هفت نیز ماه گذشته میلادی به اتفاق انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته و مدعی شدند که ایران در حمله پهپادی یاد شده به کشتی «مرسر استریت» نقش داشته است؛ ادعایی که تهران به شدت آن را رد کرد.

بهره‌گیری همزمان از هواپیماهای بدون سرنشین و هوش مصنوعی

این نیروی ویژه بر اساس آنچه اعلام شده از هواپیماهای بدون سرنشین و فناوری هوش مصنوعی در ماموریت‌های خود بهره خواهد برد.

در بیانیه ناوگان پنجم آمریکا در خاورمیانه به نقل از برد کوپر، معاون فرماندهی مرکزی نیروهای دریایی این کشور آمده است: «این یگان جدید از یک سو به بهبود دانش دریایی ما کمک می‌کند و از سوی دیگر ظرفیت بازدارندگی ما را تقویت خواهد کرد.»

برخی گزارش‌ها حاکی است که این یگان به پهپادهای دریایی، زیردریایی و هوایی مجهز خواهد بود و هدف از راه‌اندازی آن نظارت و تسلط بیشتر بر مسیرهای دریایی در آسمان و اعماق آبهاست.

تیم هاوکینز، یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در این خصوص به خبرگزاری فرانسه گفت: «بواسطه این یگان ویژه، امکان بهره بردن سریع و همزمان از سامانه‌های خودران و هوش مصنوعی در عملیات دریایی منطقه، هرجا که ناوگان پنجم دریایی آمریکا حضور دارد، فراهم خواهد بود.»

به گفته فرماندهان ناوگان پنجم دریایی آمریکا که مقر کنونی آن در بحرین است یگان ویژه پهپادی یاد شده از مشارکت و همکاری‌های منطقه‌ای و ائتلاف‌های نظامی برخوردار خواهد بود.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیروی دریایی آمریکا دو ماهیگیر ایرانی را در دریای عمان نجات داد

رونمایی از تازه‌ترین پهپاد شکاری چین؛ رقیب «بالدار وفادار» آمریکا رسید

وال استریت ژورنال: آمریکا با قطعنامه پیشنهادی اروپا علیه ایران در شورای حکام مخالفت کرده است