نیروی دریایی آمریکا دو ماهیگیر ایرانی را در دریای عمان نجات داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویر تزئینی است
تصویر تزئینی است   -   کپی رایت  AP Photo

نیروی دریایی آمریکا می‌گوید دو ماهیگیر ایرانی را که به مدت هشت روز در یک کشتی ماهیگیری در دریای عمان سرگردان بوده‌اند، نجات داده است.

در بیانیه‌ای که این ارگان نظامی آمریکا روز یکشنبه ۲۸ نوامبر منتشر کرده با اشاره به اینکه کشتی باربری چارلز درو این کشور به این ماهیگیران ایرانی کمک کرده، آمده است: «۶ ساعت پس از ارسال نخستین درخواست کمک ماهیگیران ایرانی، کشتی آمریکایی در محل حاضر شده و به این افراد غذا، آب و مراقبت‌های پزشکی ارائه داد.» مقام‌های آمریکایی حال این ماهیگیران ایرانی را خوب توصیف کردند.

دریاسالار برد کوپر، فرمانده ستاد مرکزی نیروی دریایی آمریکا، با تایید نجات این دو ماهیگیر ایرانی افزود: «این چیزی است که ما برای آن آموزش دیده‌ایم. ما در عنوان نیروی دریایی مسئولیت‌هایی داریم که از آن جمله کمک به افرادی است که در دریا گرفتار مانده‌اند و به یاری احتیاج دارند.»

این نخستین باری نیست که نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و دریای عمان به کشتی‌ها و ماهیگیران ایرانی کمک می‌کند. در سالهای اخیر بارها کشتی‌های نیروی دریایی آمریکا به ماهیگیران ایرانی که راه خود را گم کرده بودند و یا در محاصره دزدان دریایی قرار داشتند کمک کرده‌اند.

برد کوپر همچنین از دولت عمان برای کمک به نیروهای آمریکایی در فرآیند بازگشت امن دو ماهیگیر ایرانی به خانه تشکر کرد.

مقام‌های ایرانی هنوز واکنشی به این مسئله نشان نداده‌اند. این اتفاق در حالی رخ داده که در ماه‌های اخیر تنش‌های دریایی میان ایران و ایالات متحده آمریکا در خلیج فارس شدت گرفته و مقام‌های سپاه پاسداران مدعی هستند، که یکی از نفتکش‌هایی که از سوی نیروهای آمریکایی توقیف شده بود را باز پس بگیرند. از سوی دیگر از روز دوشنبه ۲۹ نوامبر نخستین دور گفتگوهای هسته‌ای بر سر احیای برجام در دولت ابراهیم رئيسی قرار است در پایتخت اتریش پی گرفته شود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید