بازرسی از دو وزارتخانه در آلمان به ظن دست داشتن یک نهاد دولتی در پولشویی بانکی

پرچم آلمان و اتحادیه اروپا در برابر ساختمان وزارت امور دارایی در برلین
پرچم آلمان و اتحادیه اروپا در برابر ساختمان وزارت امور دارایی در برلین Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماموران قضایی آلمان وزارتخانه‌های دارایی و دادگستری این کشور را به ظن دست داشتن یک نهاد دولتی در پولشویی بانکی مورد بازرسی قرار دادند.

آگهی

ماموران قضایی آلمان وزارتخانه‌های دارایی و دادگستری این کشور را به ظن دست داشتن یک نهاد دولتی در پولشویی بانکی مورد بازرسی قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، دادستان‌ها از سال گذشته در حال بررسی ادعاهایی هستند که می‌گوید واحد اطلاعات مالی گمرک (FIU) نشانه‌ها از وجود پدیده پولشویی در بانک‌ها را به مقامات دادگستری و پلیس گزارش نکرده‌ است.

به گفته دادستان شهر اسنابروک در غرب آلمان، اسنادی که قبلا از این واحد ضبط شده نشان داده است که «ارتباط گسترده‌ای» میان این سازمان و وزارتخانه‌های تحت بازرسی وجود داشته است.

مقامات قضایی آلمان سرگرم بررسی این موضوع هستند که آیا مقامات وزارتخانه‌ها و نهادهای دیگر در تصمیمات این واحد گمرکی مشارکت داشته‌اند یا خیر.

بازرسی‌های تازه در حالی اعلام می‌شود که تنها دو هفته تا انتخابات پارلمانی آلمان باقی است. انتخاباتی که حزب سوسیال‌ دموکرات، متعلق به جریان چپ میانه، طبق نظرسنجی‌ها در آن پیشتاز است.

در دولت فعلی آلمان هر دو وزیر دارایی و دادگستری متعلق به حزب سوسیال‌ دموکرات‌ها هستند. اولاف شولتس، وزیر دارایی و معاون صدراعظم، قرار است پس از انتخابات به عنوان کاندیدای مقام صدراعظمی آلمان اعلام شود.

وزارت امور دارایی آلمان در بیانیه‌ای با اعلام حمایت از تحقیقات گفته است بازرسی‌ها بر ضد کارکنان این نهاد نیست، بلکه علیه افراد ناشناسی است که در مقر واحد گمرک در کلن مشغول به کار بوده‌اند.

وزارت دادگستری نیز با رد اینکه بازرسی‌ها علیه کارکنان این وزارتخانه بوده است، از روند تحقیقات پشتیبانی کرده است.

مقامات قضایی فدرال آلمان می‌گویند نتیجه تحقیقات تا چند هفته دیگر مشخص خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دستگیری یکی از بزرگ‌ترین پولشوهای اروپا؛ مظنون بریتانیایی-ایرلندی کیست؟

ضربه کرونا بر اقتصاد؛ آلمان خود را برای رکود اقتصادی آماده می‌کند

یک ناشر آلمانی-بریتانیایی کتابی را که با استفاده از «چت‌جی‌پی‌تی» نوشته شده بود روانه بازار نشر کرد