شارل میشل: اتحادیه اروپا و ایران برای همکاری با یکدیگر منفعت مشترک دارند

ابراهیم رئیسی و شارل میشل
ابراهیم رئیسی و شارل میشل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس شورای اتحادیه اروپا می‌گوید در جریان تماس تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران با او درباره «تحولات افغانستان و اهمیت از سرگیری فوری» مذاکرات وین گفتگو کرده است.

آگهی

شارل میشل، رئیس‌ شورای اتحادیه اروپا روز چهارشنبه در گفتگوی تلفنی با ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران گفت که بروکسل و تهران برای همکاری با یکدیگر بر سر موضوعات منطقه‌ای و جهانی «منفعت مشترک» دارند.

به گفته رئیس شورای اتحادیه اروپا دو طرف در جریان این تماس تلفنی «تحولات افغانستان و اهمیت از سرگیری فوری» مذاکرات وین را بررسی کردند. 

اتحادیه اروپا از ماه گذشته و پس از به قدرت رسیدن طالبان در افغانستان نگران مهاجرت گسترده افغان‌ها به سوی کشورهای اروپایی است. بروکسل در همین راستا در تلاش است تا با کشورهای همسایه افغانستان برای جلوگیری از موج ورود پناهجویان همکاری کند.

شارل میشل در این باره گفت که «ایران به عنوان همسایه افغانستان نقش تاریخی مهمی را در میزبانی از افغان‌ها ایفا کرده است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رئیس شورای اتحادیه اروپا درباره آینده مذاکرات وین و سرنوشت توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ بین ایران و قدرت‌های جهانی گفت که بروکسل به همکاری با همه طرف‌های برجام و آمریکا ادامه خواهد داد تا از اجرای کامل این توافق اطمینان حاصل کند. 

وی در عین حال خواستار استفاده از «فرصت دریچه دیپلماتیک موجود» برای تقویت امنیت در منطقه شد. 

ابراهیم رئیسی نیز در مکالمه تلفنی با شارل میشل گفت: «طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی انتظار اینکه ایران واکنش سازنده باشد منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتا مخل مسیر مذاکره نیز هست.»

رئیس جمهوری ایران همچنین «همکاری» تهران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را «نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای» دانست.

سخنان ابراهیم رئیسی در حالی بیان می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش اخیر خود از فعالیت‌های هسته‌ای ایران اعلام کرده که در نظارت کارشناسان این نهاد بر برنامه هسته‌ای ایران با «موانع جدی» روبرو است. در این گزارش همچنین آمده است که ایران ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده است.

این گزارش قرار است در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مورد بررسی قرار گیرد. 

از سوی دیگر وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرد که رابرت مالی، نماینده ایالات متحده در امور ایران در سفری چهار روزه برای مذاکره با مقامات روسیه و اروپایی به مسکو و پاریس خواهد رفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگوی دبیرکل ناتو و وزیر خارجه اسرائیل درباره فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی ایران

تبعات حمله انتقام‌جویانه ایران به اسرائیل؛ اروپا نگران چیست؟

وال‌استریت ژورنال: اتحادیه اروپا مخالف تحریم‌ تهران به دلیل حمایت از شبه‌نظامیان در خاورمیانه است