Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی دبیرکل ناتو و وزیر خارجه اسرائیل درباره فعالیت‌های هسته‌ای و برنامه موشکی ایران

وزیر خارجه اسرائیل
وزیر خارجه اسرائیل Copyright AP/Iranian Revolutionary Guard
Copyright AP/Iranian Revolutionary Guard
نگارش از یورونیوز
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و وزیر خارجه جدید اسرائیل برای اولین بار در بروکسل دیدار و گفتگو کردند. این دو در این دیدار به جز گفتگو درباره مبارزه با تروریسم و همکاری‌های نظامی مشترک، درباره برنامه هسته‌ای و برنامه‌های موشکی ایران نیز تبادل نظر کردند.

آگهی

پیش از آغاز نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل، یائیر لاپید، وزیر خارجه جدید اسرائیل، با ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو دیدار و گفتگو کرد.

به گفته وب نگارخبری ناتو، محور اصلی این گفتگوها امنیت سایبری، سیستم دفاع موشکی بوده است. همچنین، آقای لاپید در این دیدار برتعمیق روابط اسرائیل با ناتو تاکید کرد و گفت که کشورش آمادگی دارد تا با کشورهای اروپایی در مبارزه با تروریسم، مبارزه با تغییرات اقلیمی و امنیت دریایی نیز همکاری کند.

وی همچنین از ینس استولتنبرگ برای دیدار از اسرائیل دعوت رسمی به عمل آورد.

اسرائیل ۲۰ سال است که شریک مهم ناتو خصوصا به سبب فعالیت‌های این سازمان در دریای مدیترانه شناخته می‌شود . ناتو و اسرائیل در زمینه‌های مختلفی از جمله گسترش فناوری‌های نظامی، مبارزه با تروریسم، ساختارهای درمانی در ارتش و مقابله با گسترش سلاح های کشتار جمعی و صلح و امنیت همکاری می‌کنند.

وزیر خارجه اسرائیل همچنین در دیدار خود با دبیرکل ناتو بر نظارت کامل اتحادیه اروپا و ناتو بر فعالیت‌های هسته‌ای ایران تاکید کرد و از آقای استولتنبرگ خواست اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل، تحریم‌ها علیه ایران و پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، را زیر نظر داشته باشد. به گفته وب نگار ناتو در این دیدار مدتی نیز درباره برنامه موشکی ایران بحث و گفتگو انجام گرفته است.

وزیر خارجه جدید اسرائیل پس از این دیدار با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و جمهوری چک، هر سه عضو اتحادیه اروپا، دیدار کرد. جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز پس از دیدار دوجانبه با وزیر خارجه اسرائیل ابراز امیدواری کرد که با روی کار آمدن کابینه جدید در این رژیم، روابط بروکسل و تل‌آویو تقویت شود.

روابط اتحادیه اروپا و اسرائیل در دوران طولانی نخست وزیری بنیامین نتانیاهو با فراز و نشیب‌های متعددی روبرو بود و رسانه‌های اسرائيلی یائیر لاپید را «حلال مشکلات» و «عامل نزدیکی دوباره اتحادیه اروپا و اسرائیل» می‌دانند.

در عین حال، اتحادیه اروپا می‌خواهد نقش پررنگ تری در مذاکرات صلح خاورمیانه بین اسرائیل و دولت خودگردان فلسطینی ایفا کند.

رسانه‌های اسرائیل می‌گویند یائیر لاپید بهترین فرد برای گسترش و پررنگ کردن نقش اروپا در مذاکرات صلح و همکاری‌های نزدیک بین اسرائیل و ۲۷ کشور اروپایی عضو اتحادیه است.

صلح خاورمیانه یکی از مهم ترین موضوعات گفتگو در نشست پیش روی وزرای خارجه کشورهای اروپایی است. یائیر لاپید در همین راستا، بعدازظهر یکشنبه با وزیر خارجه مصر دیدار و گفتگو کرد.

نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه اروپا امروز(دوشنبه/۱۲ژوئیه) در بروکسل برگزار می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شارل میشل: اتحادیه اروپا و ایران برای همکاری با یکدیگر منفعت مشترک دارند

نخست وزیر جدید اسرائیل در اولین جلسه کابینه حکومت ایران را «رژیم جلادان ددمنش» خواند

اتحادیه اروپا تحریم‌های ایران به دلیل حمایت از روسیه در جنگ اوکراین را یک سال دیگر تمدید کرد