سفر پنهانی نخست وزیر اسرائیل به اردن؛ نفتالی بنت با ملک عبدالله دیدار کرد

شاه اردن و نخست وزیر اسرائیل
شاه اردن و نخست وزیر اسرائیل Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برخی رسانه‌های اسرائیلی از سفر پنهانی نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به اردن و دیدار با ملک عبدالله، پادشاه این کشور خبر دادند.

آگهی

برخی رسانه‌های اسرائیلی از سفر پنهانی نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل به اردن و دیدار با ملک عبدالله، پادشاه این کشور خبر دادند.

با این حال دفتر نخست وزیر اسرائیل در خصوص سفر پنهانی هفته گذشته آقای بنت به امان سکوت کرده است. از سوی دیگر آسوشیتدپرس در گفت‌وگو با یک مقام اسرائیلی که نام او عنوان نشده، این دیدار را تایید کرده است. 

اگر چه چنین دیدارهایی میان بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر پیشین اسرائیل و ملک عبدالله نادر بوده است اما در سال‌های گذشته با افزایش تنش میان دو کشور، این دیدارها متوقف شده بودند.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی در دیدار هفته گذشته آقای بنت و ملک عبدالله، دو طرف بر رفع کدورت‌ها و اختلاف‌ها و گشودن دوره جدید در روابط اسرائیل و اردن تأکید کردند. دو طرف همچنین به عنوان اولین گام برای بهبود روابطشان، به بحث درباره انعقاد قرار داد «آب» میان اسرائیل و اردن پرداختند.

از همین رو یائیر لاپید، وزیر خارجه اسرائیل روز پنجشنبه برای نهایی کردن قرارداد «آب» و توافق جداگانه ای برای افزایش سطح تجارت میان تل آویو و امان، به اردن سفر کرد.

بر اساس بیانیه دفتر آقای لاپید، وزارت خارجه اسرائیل به منظور حفظ و تقویت رابطه با «کشور همسایه» و «شریک دولت اسرائیل»، به گفتگوهای مداوم خود با این کشور ادامه خواهد داد. وزیر خارجه اسرائیل همچنین گفته است که کشورش همکاری اقتصادی با اردن را به نفع هر دو کشور می‌داند.

استقبال آمریکا از روابط جدید اسرائیل و اردن

وزارت خارجه آمریكا نیز با استقبال از نزدیكی روابط میان اسرائیل و اردن، اعلام کرد كه توافقنامه «آب و تجارت» میان تل آویو و امان، موجب تقویت همکاری‌های غیرنظامی میان این دو كشور خواهد شد.

وزارت خارجه آمریکا همچنین تصریح کرد که با افزایش تجارت میان اردن و كرانه باختری از فلسطینیان نیز حمایت خواهد شد.

به گزارش منابع خبری، اسرائیل قصد دارد سالانه ۵۰ میلیون مترمکعب آب به اردن بفروشد. البته وزارت خارجه اسرائیل اعلام کرد که جزئیات این قرارداد توسط تیم های فنی در روزهای آینده نهایی خواهد شد.

آقای لاپید همچنین به هنگام حضورش در اردن با افزایش سطح صادرات اردن به کرانه باختری از ۱۶۰ میلیون دلار به ۷۰۰ میلیون دلار موافقت کرد.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده، حدود ۴۷۰ میلیون دلار از این مبلغ شامل مقررات تجاری فلسطین (فهرست آ۱) خواهد شد و بقیه با توجه به مقررات تجاری اسرائیل (فهرست ب) انجام خواهد شد.

آقای لاپید گفته است که این افزایش مطابق پروتکل پاریس است که چارچوب اقتصادی تجارت بین اسرائیل و تشکیلات خودگردان فلسطین را مشخص کرده است.

برخی صاحب نظران سیاسی معتقدند که دولت جدید اسرائیل در تلاش است تا روابط تل آویو را با متحد منطقه اش بهبود بخشد. آنان همچنین انتظار دارند که این اقدام اسرائیل به اردن برای مقابله با مشکلات اقتصادی کمک کند.

سفر لاپید به اردن به عنوان پیش درآمد سفرهای تابستان امسال نخست وزیر اسرائیل به واشنگتن ارزیابی می‌شود. البته هنوز تاریخ دقیق سفر آقای بنت به آمریکا اعلام نشده است.

ملک عبدالله ۱۹ ژوئیه برای دیدار با جو بایدن به واشنگتن می‌رود

با این حال کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که ملک عبدالله، پادشاه اردن در ۱۹ ژوئیه برای دیدار با جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا وارد واشنگتن خواهد شد. در بیانیه رسمی کاخ سفید از اردن به عنوان «شریک امنیتی مهم و متحد» آمریکا نام برده شده است.

با وجود سفر آقای بنت به امان، تنش‌ها میان اردن و اسرائیل در خصوص مناطق مرزی دو کشور همچنان حل نشده باقی‌مانده اند. به گزارش رسانه‌های اردن، ایمن صفدی، وزیر خارجه این کشور با همتای اسرائیلی اش در این خصوص نیز گفتگو کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وزیر خارجه اردن همچنین در دیدار با همتای اسرائیلی خود بر راه حل دو کشور فلسطین و اسرائیل تأکید کرده است. دولت سابق اسرائیل با راه حل دو کشور مخالف بود.

آگهی

دولت بنت از احزابی تشکیل شده است که برخی موافق راه حل دو کشور و برخی دیگر مخالف آن هستند. آقای بنت مخالف تشکیل یک دولت فلسطینی و آقای لاپید این راه حل را ترجیح می‌دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همزمان با نشست اسرائيل و کشورهای عربی؛ پادشاه اردن برای دیدار با محمود عباس به کرانه باختری رفت

ویدئو؛ زنان فلسطینی و اسرائیلی همزمان با «راهپیمایی اورشلیم» برای صلح رژه رفتند

جنگ اوکراین؛ مسکو و کی‌یف گفتگوهای صلح جده عربستان را چگونه ارزیابی کردند؟