کره جنوبی نخستین موشک بالستیک خود با قابلیت پرتاب از زیردریایی را آزمایش کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زیردریایی سه هزار تنی کره جنوبی
زیردریایی سه هزار تنی کره جنوبی   -   کپی رایت  HANDOUT/AFP

کره جنوبی در روزهای اخیر اقدام به شلیک آزمایشی یک موشک استراتژیک بالستیک از یک زیردریایی به سطح زمین کرده است که این موضوع تمایل سئول بر تقویت قدرت دفاعی خود در برابر همسایه شمالی را نشان می‌دهد.

این نخستین موشک دریا به زمین تولید کره جنوبی است.

طبق گزارش یونهاپ،‌ خبرگزاری رسمی کره جنوبی منابع نظامی ناشناس گزارش دادند که آژانس توسعه دفاعی این کشور هفته گذشته پرتاب آزمایشی این موشک بالستیک را از یک زیردریایی جدید ۳ هزار تنی ساخت داخل انجام داده است. این زیردریایی مجهز به شش لوله پرتاب موشک به صورت عمومی است.

موشک بالستیک استفاده شده در این آزمایش از نوع موشک‌های بالستیک «هیونمو-۲ بی» کره جنوبی با برد پرواز حدود ۵۰۰ کیلومتر است. طبق این گزارش قرار است این موشک پس از آزمایش‌های بیشتر به‌طور انبوه تولید شود.

این در حالی است که پیونگ‌یانگ مدت‌ها به دنبال توسعه فناوری موشک‌های بالستیک استراتژیک در زیردریایی است و چهار موشک از این نوع را در رژه نظامی اخیرخود به نمایش گذاشت.

با این حال با آزمایش هفته گذشته کره جنوبی، آن را به یکی از کشورهای محدود دارای این فناوری نظامی تبدیل کرد.

سئول روز گذشته نزدیک به ۱.۵ تریلیون وون (۱.۱ میلیارد دلار آمریکا) را در لایحه بودجه ۲۰۲۲ خود به پارلمان برای تحقیق و توسعه نظامی اختصاص داد.

در مقابل پیونگ‌یانگ نیز به دنبال افزایش قدرت زیر دریایی خود است. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در ژانویه گذشته اعلام کرد که برنامه ساخت یک زیردریایی هسته‌ای را در دستور کار خود دارند.