کشته شدن هم‌رزم احمد شاه مسعود در نبردهای پنجشیر؛ جبهه مقاومت درخواست آتش‌بس داد

فهیم دشتی،‌ همرزم سابق احمد شاه مسعود و مشاور رسانه‌ای احمد مسعود
فهیم دشتی،‌ همرزم سابق احمد شاه مسعود و مشاور رسانه‌ای احمد مسعود Copyright ای پی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فهیم دشتی،‌ سخنگوی جبهه مقاومت ملی در دره پنجشیر افغانستان و ژنرال عبدالودود زره، خواهر زاده احمد مسعود، فرمانده ارشد نیروهای مقاومت ضدِ طالبان کشته شدند و همزمان نیروهای مقاومت پنجشیر درخواست آتش‌بس داده‌اند.

آگهی

فهیم دشتی،‌ سخنگوی جبهه مقاومت ملی در دره پنجشیر افغانستان و ژنرال عبدالودود زره، خواهر زاده احمد مسعود، فرمانده ارشد نیروهای مقاومت ضدِ طالبان کشته شدند و همزمان نیروهای مقاومت پنجشیر نیز درخواست آتش‌بس داده‌اند.

فهیم دشتی از یاران بسیار نزدیک احمد شاه مسعود و مشاور رسانه‌ای پسرش احمد مسعود در جبهه مقاومت به شمار می‌رفت و یکی از خبرنگاران باسابقه در افغانستان بود.

او پس از پیوستن به جبهه مقاومت مشاور رسانه‌ای احمد مسعود، فرمانده کنونی این جبهه ضد طالبان شد و تا دقایقی پیش از کشته شدن در باره آمادگی دفاعی نیروهای این جبهه در ولایت پنجشیر اطلاع‌رسانی‌ می‌کرد.

درخواست آتش‌بس از سوی نیروهای مقاومت

همزمان نیروهای مقاومت در دره پنجشیر، تنها منطقه‌ای از افغانستان که در کنترل نیروهای طالبان نیست پس از گزارش‌هایی از تلفات سنگین در پایان هفته در بیانیه‌ای خواستار آتش‌بس شدند.

جبهه مقاومت ملی یکشنبه شب اعلام کرد به طالبان «پیشنهاد داده است که عملیات نظامی خود را در پنجشیر متوقف کند... و نیروهای خود را خارج کند.» این گروه شبه‌ نظامی تاکید کرد که در مقابل، آن‌ها از نیروهای خود می‌خواهند که از هر گونه اقدام نظامی خودداری کنند.

طالبان روز یکشنبه گفت که چندین ولسوالی در پنجشیر را در کنترل خود درآورده است با این حال حامیان جبهه مقاومت ملی در شبکه‌های اجتماعی این ادعا را تکذیب کرده و گفتند که نیروهای طالبان به مناطق کوهستانی عقب نشینی کرده‌اند.

فهیم دشتی، «با وفا و با وقار»

احمد مسعود پس از انتشار خبر کشته شدن فهیم دشتی با انتشار پستی در اینستاگرام وی را یاری «با وفا و با وقار» خواند نوشت: «دشتي در راه مبارزه با آزادي و جنگ در مقابل طالب جام شهادت را نوشيد.»

همزمان با تشدید درگیری‌های روز یکشنبه میان طالبان و نیروهای مقاومت در پنجشیر دو طرف از پیشروی‌ و پیروزی‌هایی خبر دادند که با توجه به نبود مستندات هنوز از سوی منابع مستقل تایید نشده است.

برخی منابع آگاه نیز از کشته شدن مولوی فصیح‌الدین، یکی از فرماندهان ارشد طالبان در شمال شرق افغانستان در جریان نبرد با جبهه مقاومت در پنجشیر خبر داده‌اند.

بر اساس آخرین خبرهای تایید نشده، نیروهای هوایی پاکستان با پهپاد‌های تهاجمی به دره پنجشیر حمله کرده و تلفات سنگین نیروهای مقاومت در روز یکشنبه اغلب ناشی از این حملات بوده است.

در صورت تایید نهایی خبرهای یاد شده نباید انتظار داشت که نیروهای طالبان طی ساعت‌ها یا روزهای آینده کار بسیار دشواری برای تسلط بر تنها نقطه اشغال نشده در خاک افغانستان توسط شبه‌نظامیان اسلامگرا داشته باشند.

درخواست آتش‌بس

احمد مسعود پیش از تحولات روز یکشنبه با انتشار بیانیه‌ای مذاکره با طالبان را پذیرفته و تاکید کرده بود که در صورت توقف حملات از سوی طرف مقابل حاضر به پذیرفتن درخواست شورای علمای افغانستان جهت پایان دادن به جنگ است.

در این بیانیه آمده است: «جبهه مقاومت ملی در اصول موافق به حل مشکلات جاری و قطع فوری جنگ و ادامه روند مذاکرات می‌باشد و امیدوار است که گروه طالبان به این خواست علمای کرام لبیک گفته و گام‌های عملی بردارد.»

پنجشیر یک پایگاه قدیمی مقاومت از سالیان دور است. این دره که محصور در خشکی است و دسترسی به آن دشوار است، در قلب‌ کوه‌های هندوکش قرار دارد و انتهای جنوبی آن در حدود ۸۰ کیلومتری پایتخت افغانستان است.

توییتر یورونیوز فارسی را دنبال کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان برای بررسی پرونده بازداشتی‌های جنگ پنجشیر کمیسیون ویژه تشکیل داد

درگیری‌های شدید در پنجشیر؛ جبهه مقاومت مدعی دفع حملات طالبان شد

تاجیکستان همزمان با محاصره پنجشیر از سوی طالبان به احمدشاه مسعود نشان افتخار داد