Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

درگیری‌های شدید در پنجشیر؛ جبهه مقاومت مدعی دفع حملات طالبان شد

نیروهای مقاومت ضد طالبان در دره پنجشیر
نیروهای مقاومت ضد طالبان در دره پنجشیر Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به گفته برخی تحلیل‌گران دو طرف مناقشه بدون قصد راه انداختن یک نبرد تمام عیار به دنبال وارد کردن ضربات سنگین به یکدیگر برای تقویت موضع و موقعیت خود در مذاکرات هستند.

آگهی

درگیری میان شبه‌نظامیان طالبان که کنترل خاک افغانستان در دست گرفته‌اند با نیروهای جبهه مقاومت به رهبری احمد مسعود در پنجشیر، تنها ولایت خارج از تسلط طالبان روز جمعه شدت گرفت.

به گزارش منابع خبری هر دو طرف مناقشه مدعی پیش‌روی و فتوحاتی شده‌‌اند حال آنکه ادعاهای مطرح شده هنوز از سوی منابع مستقل مورد تایید قرار نگرفته است.

جبهه مقاومت روز جمعه با تایید درگرفتن نبردهای شدید با نیروهای طالبان در دره پنجشیر اعلام کرد اعضای این جبهه همچنان مشغول دفاع از مواضع خود هستند و تاکنون حملات سنگین طالبان را دفع کرده‌اند.

نیروهای مقاومت همچنین مدعی شده‌اند که در جریان نبردهای اخیر دست کم ۵۰ عضو طالبان به اسارت گرفته شده و ۳۵۰ طالب کشته‌ شده‌اند.

یک سخنگوی جبهه مقاومت همچنین از پیشروی نیروهای تحت فرمان احمد مسعود در بخش‌هایی خارج از ولایت پنجشیر خبر داده و اعلام کرده که به زودی جبهه‌های جدید برای مقابله با نیروهای طالبان در دیگر نقاط افغانستان شکل گرفته و عملیاتی خواهد شد.

فرانس‌پرس نیز در گزارشی به نقل از علی میثم نظری، سخنگوی جبهه مقاومت ملی که دربرگیرنده شبه نظامیان ضد طالبان و اعضای سابق نیروهای نظامی دولت افغانستان است، تاکید کرده که «مسعود مشغول دفاع از دره پنجشیر است.»

در گزارش فرانس‌پرس همچنین ضمن طرح ادعای نیروهای مقاومت مبنی بر دفع حملات طالبان، به نقل از منابع نزدیک به شبه‌نظامیان اسلامگرا آمده است که نیروهای مقاومت در پنجشیر تاکنون دست کم ۳۱ عضو را خود در جریان درگیری‌های از دست داده‌اند.

برخی منابع از قطع شدن برق ولایت پنجشیر و بخش‌هایی از ولایت کایسا بر اثر شدت گرفتن درگیری‌ها میان طالبان و نیروهای مقاومت خبر داده‌اند.

پنتاگون نیز در واکنش به تحولات اخیر در پنجشیر تاکید کرده که ماموریت ارتش آمریکا در افغانستان به پایان رسیده و برنامه‌ای برای کمک به جنگجویان دره پنجشیر ندارد.

سازمان غیردولتیِ ایتالیایی Emergency که مشغول ارائه خدمات بشردوستانه و بهداشتی در افغانستان است روز چهارشنبه با انتشار پستی در توییتر اعلام کرد که در مرکز درمانی تحت ماموریت خود در کابل چهار قربانی درگیری‌های گل‌بهار، واقع در دروازه دره پنجشیر را ثبت کرده و پنج فرد دیگر که در درگیری‌های یاد شده زخمی شده‌ بودند را پذیرش کرده‌اند.

به گفته برخی تحلیل‌گران دو طرف مناقشه بدون قصد راه انداختن یک نبرد تمام عیار به دنبال وارد کردن ضربات سنگین به یکدیگر برای تقویت موضع و موقعیت خود در مذاکرات هستند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که طالبان برای یکسره کردن کار دره پنجشیر و شکست مقاومت نیروهای تحت امر احمد مسعود از دیگر ولایت‌های افغانستان نیروهای کمکی به منطقه اعزام می‌کند.

جبهه مقاومت اما ضمن تاکید بر حراست از دره‌ پنجشیر که به پایگاه سنتی نیروهای جهادگر در برابر اشغالگران خارجی و نیز اسلامگرایان طالبان شهرت یافته، همچنان به گفتگو و حل مشکلات افغانستان از طریق مذاکرات امیدوارند.

احمد مسعود روز چهارشنبه از پیشنهاد طالبان برای اختصاص دو کرسی در دولت آینده افغانسان به جبهه مقاومت خبر داد و در عین حال تاکید کرد که هدف وی و نیروهای تحت امر وی فراهم کردن آینده‌ای بهتر برای افغانستان است.

پنجشیر که از کوچک‌ترین ولایت‌های افغانستان به شمار می‌رود حوالی شمال کابل واقع شده و از دیرباز به پایگاه نیروهای ضد طالبان و اعضای جبهه مقاومت ملی تبدیل شده است.

جدا از احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود که هم اکنون فرماندهی نیروهای مقاومت را بر عهده دارد شماری از فرماندهان محلی و نظامی و مسئولان سابق دولتی نظیر امرالله صالح، معاون اول اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در دره پنجشیر پناه گرفته‌اند.

گفتنی است که طی ساعت‌های گذشته اخبار تایید نشده‌ای از سوی برخی خبرگزاری‌ها مبنی بر مجروح شده امرالله صالح در درگیری‌های اخیر منتشر شده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کشته شدن هم‌رزم احمد شاه مسعود در نبردهای پنجشیر؛ جبهه مقاومت درخواست آتش‌بس داد

نخستین سفر وزرای دفاع و خارجه آمریکا به خلیج فارس بعد از خروج از افغانستان

سیل ویرانگر در غرب افغانستان حدود ۷۰ کشته بر جای گذاشت