امرالله صالح در پاسخ به طالبان: امروز دره پنجشیر میزبان همه و مایه امید ملت افغانستان است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
یکی از اعضای جبهه مقاومت در دره پنجشیر
یکی از اعضای جبهه مقاومت در دره پنجشیر   -  کپی رایت  Jalaluddin Sekandar/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved.

امرالله صالح، معاون پیشین رئیس جمهوری افغانستان و یکی از رهبران کنونی «جبهه مقاومت» در پنجشیر، به اظهارات یکی از مقامات طالبان واکنش نشان داد.

پیشتر امیرخان متقی، رییس کمیسیون دعوت و ارشاد طالبان، از باشندگان(ساکنان)‌ پنجشیر خواسته بود تا «رهبرانشان را برای تسلیم شدن و مقابله با وقوع جنگ قانع کنند.»

آقای متقی همچنین و با ادامه درگیری‌ها میان نیروهای طالبان و طرفداران احمد مسعود در پنجشیر گفته بود که گفت‌وگوها با جبهه مقاومت با شکست روبه‌رو شده است.

 خبرگزاری طلوع نیوز به نقل از انعام الله سمنگانی، عضو کمیسیون فرهنگی طالبان نوشت که «مجاهدین امارت اسلامی با حمله‌ی از سوی حلقاتی که در پنجشیر لاف از مقاومت می‌زنند مواجه شدند. آن حمله با واکنش مجاهدین روبرو شد و در نتیجه تلفات سنگین بر جانب مقابل وارد شد.»

همزمان جبهه مقاومت احمد مسعود می‌گوید که حملات طالبان در ورودی‌های  ولایت پنجشیر را عقب زده و شماری از جنگجویان طالبان را از پای در آورده‌اند. 

امرالله صالح که به همراه احمد مسعود دو رهبر مقاومت در دره پنجشیر هستند، در صفحه فیس بوک خود نوشت که « امروز این دره میزبان همه کشور و مایه امید برای همه ملت افغانستان است. ملتی که از ظلم، انتقام جویی، تعصب، چپاول به مال مردم و تاریک اندیشی طالبان فرار می کنند.» وی تاکید کرد که «مقاومت ما در دره پنجشیر، نه برای پنجشیر بلکه برای تمام افغانستان» است.

امرالله صالح خطاب به رهبران طالبان نوشت: «اگر ملت ذره ای به شما اعتماد دارد پس این موج مردم چرا برای فرار در مرزهای کشور صف کشیده اند؟ مردمی که حاضرند تمام دار و ندار خود را از دست بدهند اما زیر تسلط شما نباشند.»

امرالله صالح در این متن احساسی تاکید کرد که «تسلط بر خاک یک کشور» به هیچ عنوان به معنای صلح و ثبات نیست. معاون پیشین اشرف غنی، آخرین رئیس جمهوری افغانستان، نوشت که «طالبان بزودی دچار فروپاشی اقتصادی و دستگاه خدمت رسانی دولتی خواهد شد و این موضوع مردم افغانستان را به ستوه می آورد و آنزمان است که اسلحه و خشونت طالبان در برابر قیام مردمی موثر نخواهد بود.»

اسلام گرایان افراطی طالبان نزدیک به هجده روز است که بر تمامی مناطق افغانستان به جز دره پنجشیر تسلط پیدا کرده اند. طالبان ادعا می کند که دره پنچشیر را بطور کامل به محاصره خود درآورده است.