Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اسپیس‌ایکس محموله‌ای شامل مورچه، میوه آووکادو و ربات را با خود به فضا برد

فضاپیمای محصول شرکت اسپیس‌ایکس
فضاپیمای محصول شرکت اسپیس‌ایکس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فضاپیمای فالکن شرکت اسپیس‌ایکس روز یکشنبه ۲۹ اوت (۷ شهریور) محموله‌ای شامل مورچه، میوه آووکادو و یک بازوی رباتیک به اندازه یک انسان را برای تحویل به ایستگاه فضایی بین‌المللی با خود به فضا برد.

آگهی

فضاپیمای فالکن شرکت اسپیس‌ایکس روز یکشنبه ۲۹ اوت (۷ شهریور) محموله‌ای شامل مورچه، میوه آووکادو و یک بازوی رباتیک به اندازه یک انسان را برای تحویل به ایستگاه فضایی بین‌المللی با خود به فضا برد.

تحویل این محموله بیست و سومین ماموریت شرکت اسپیس‌ایکس برای سازمان فضایی آمریکا ناسا ظرف ده سال گذشته محسوب می‌شود.

فضاپیمای فالکن در این جابجایی ۲ هزار و ۱۷۰ کیلوگرم لوازم شامل تجهیزات آزمایشگاهی، قطعات فنی و غذای تازه از جمله آووکادو، لیمو و حتی بستنی را برای ۷ فضانورد ساکن ایستگاه حمل کرده است. بار این فضاپیما همچنین شمار تعداد قابل توجهی از گیاهان و جانوران خاکی و دریایی است.

دانشمندان دانشگاه ویسکانسین- مدیسون دانه‌های گیاه «رشادی گوش‌موشی»، یک علف هرز گل‌دار که از آن عموما در پژوهش‌های ژنتیکی استفاده می‌شود را به این فضاپیما سپرده‌اند تا در ایستگاه فضایی بین‌المللی روی آن تحقیقات انجام شود. همچنین تعدادی مورچه، میگوی آب شور و انواع مختلفی از گیاهان توسط نهاد «دختران پیشاهنگ»، یک موسسه آمریکایی که در زمینه توانمندسازی زنان فعال است، برای انجام آزمایشات به فضا ارسال شده است.

یک بازوی رباتیک آزمایشی نیز که محصول یک شرکت دانش‌بنیان ژاپنی به نام گیتای است، در این فضاپیما قرار داده شده تا به ایستگاه فضایی بین‌المللی برسد. این ربات قرار است پس از سر هم شدن در ایستگاه فضایی، انجام وظایف معمولی را که در حال حاضر به دست فضانوردان صورت می‌گیرد، عهده‌دار شود.

تویوتاکا کوزوکی ، مدیر ارشد فناوری شرکت گیتای، در این باره گفت: «مدل‌های آتی این ربات می‌توانند وظیفه تعمیر و نصب قطعات در بیرون از ایستگاه فضایی را نیز انجام دهند.»

در ماموریت تازه فالکن همچنین نمونه‌هایی از بتن، سلول‌های خورشیدی و سایرتجهیزات و لوازم برای آزمایش در شرایط بی‌وزنی به ایستگاه فضایی منتقل می‌شوند.

پرتاب موفق فالکون در روز یکشنبه در حالی صورت گرفت که پیشتر پرتاب برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده بود ولی در آخرین لحظات به دلیل هوای طوفانی لغو شد. اسپیس‌ایکس پیشتر مجبور شده بود به دلیل تاخیر ناشی از همه گیری کووید-۱۹، فضاپیمای خود را برای انجام برخی تست‌ها به آشیانه ببرد.

سازمان ناسا پس از اتمام پروژه شاتل در سال ۲۰۱۱، وظیفه ارسال محموله‌ها و اعزام خدمه به ایستگاه فضایی بین‌المللی را به اسپیس‌ایکس و دیگر شرکت‌های خصوصی آمریکایی سپرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یافته‌های تازه دانشمندان از «ویژگی‌های شخصیتی» مورچه‌ها در درون کلونی‌

پرتاب و پرواز فضاپیمای اسپیس‌ایکس از نماهای مختلف

فضاپیمای اسپیس‌ایکس با ۴ سرنشین در مسیر ایستگاه فضایی بین‌المللی