Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

میزان مصرف الکل و تولید آبجو در اتحادیه اروپا؛ کدام کشورها صدرنشین شدند؟

فستیوال آبجو در مونیخ، آلمان
فستیوال آبجو در مونیخ، آلمان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تازه‌ترین بررسی اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) نشان می‌دهد که ۸.۴ درصد از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا به طور روزانه الکل مصرف می‌کنند.

آگهی

مصرف روزانه الکل در پرتغال بیش از سایر کشورهای عضو اتحادیه شایع است ولی در مقابل، کرواسی بیشترین درصد جمعیتی(۳۸.۳ درصد) را دارد که لب به الکل نمی‌زنند.

تازه‌ترین بررسی اداره آمار کمیسیون اروپا(یورواستات) نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۹، ۸.۴ درصد از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا به طور روزانه الکل مصرف کرده‌اند. این بررسی همچنین حاکیست که ۲۸.۸ درصد از این جمعیت، به صورت هفتگی، ۲۲.۸ درصد از آنها نیز به طور ماهانه و ۱۳.۹ درصد نیز کمتر از ماهی یکبار الکل مصرف کرده ولی ۲۶.۲ درصد از جمعیت بزرگسال اتحادیه اروپا در طول این سال به نوشیدنی‌های الکلی لب نزده‌اند.

مطابق نتایج بررسی یورواستات، میزان مصرف روزانه الکل در اتحادیه اروپا با افزایش سن رابطه مستقیم دارد؛ به طوری که تنها یک درصد جوانان دارای ۱۵ تا ۲۴ سال هر روز نوشیدنی الکلی مصرف می‌کنند ولی این نرخ در یک روند صعودی به ۱۶ درصد در میان افراد دارای بیش از ۷۵ سال می‌رسد.

بر اساس نتایج این بررسی، مردان ساکن در کشورهای عضو اتحادیه اروپا بیش از زنان به مصرف روزانه الکل عادت دارند؛ چنان که نرخ مصرف روزانه الکل در میان مردان ۱۳ درصد و درمیان زنان ۴.۱ درصد است.

Eurostat
مصرف الکل در اتحادیه اروپاEurostat

بر پایه گزارش یورواستات، مصرف روزانه الکل در پرتغال بیش از سایر کشورهای عضو اتحادیه شایع است؛ به طوری که در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۲۰.۷ درصد بزرگسالان در این کشور روزانه الکل مصرف کرده‌اند. از این حیث، اسپانیا با ۱۳ درصد و ایتالیا با ۱۲.۱ درصد در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند ولی در مقابل لتونی و لیتوانی با وجود سهم ۱ درصدی جمعیت مبتلا به مصرف روزانه الکل در جایگاه آخر قرار دارند اما بیش از ۳۱ درصد جمعیت این دو کشور به طور ماهانه الکل نوشیده‌اند و از این نظر در صدر فهرست کشورهای عضو اتحادیه اروپا قرار دارند.

از نظر شایع بودن مصرف هفتگی نیز هلندی‌ها در مقام نخست قرار دارند؛ چنان که ۴۷.۳ درصد از بزرگسالان این کشور در سال ۲۰۱۹، به طور هفتگی نوشیدنی الکلی صرف کرده‌اند.

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، کرواسی بیشترین درصد جمعیتی(۳۸.۳ درصد) را دارد که الکل مصرف نمی‌کنند.

بر اساس آخرین آمار منتشر شده توسط یوروستات، طی سال گذشته میلادی در مجموع ۳۲ میلیارد لیتر آبجو در اتحادیه اروپا تولید شده که تنها ۱.۴ میلیارد لیتر آن حاوی کمتر از ۰.۵ درصد الکل بوده است.

بدین ترتیب سرانه تولید آبجو در اتحادیه اروپا طی سال ۲۰۲۰ به ۷۴ لیتر رسیده که در مقایسه با سال ۲۰۱۹ حدود ۸ درصد کاهش یافته است.

Eurostat
سهم کشورهای عضو اتحادیه اروپا در تولید آبجوEurostat

در میان کشورهای عضو اتحادیه اروپا، آلمان در سال ۲۰۲۰ با تولید ۷.۵ میلیارد لیتر(۲۴ درصد از کل تولید اتحادیه اروپا) برترین تولید کننده آبجو در اتحادیه بوده است. به عبارت دیگر، از هر چهار آبجوی الکلی تولید شده در اتحادیه اروپا، یک مورد در آلمان تولید شده است.

پس از آلمان، لهستان با ۳.۸ میلیارد لیتر تولید شده (۱۲ درصد از کل تولید اتحادیه اروپا) و اسپانیا با ۳.۳ میلیارد لیتر تولید شده(۱۰ درصد از کل تولید اتحادیه اروپا) قرار گرفته‌اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

اما هلند به عنوان چهارمین تولید کننده آبجو در اتحادیه اروپا، بزرگ‌ترین صادر کننده این محصول در سال ۲۰۲۰ بوده است؛ به طوری که این کشور موفق شده ۱.۹ میلیارد لیتر به داخل و خارج از اتحادیه اروپا صادر کنند و سهم خود در صادرات آبجوی اتحادیه اروپا را به ۲۱ درصد برساند.

در مقابل، فرانسه به عنوان پنجمین تولید کننده آبجو در اتحادیه اروپا، طی سال ۲۰۲۰ بزرگ‌ترین وارد کننده این محصول نیز بوده است. فرانسه با ۰.۸ میلیارد لیتر واردات در صدر قرار گرفته و در سال گذشته میلادی، ۱۶ درصد از کل واردات آبجو در اتحادیه اروپا(از داخل و خارج اتحادیه اروپا) را به خود اختصاص داده است. پس از فرانسه، آلمان، ایتالیا، هلند و اسپانیا دیگر واردکنندگان بزرگ آبجو در اتحادیه اروپا بوده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ریاست دوباره «اورزولا فن‌ در لاین» بر کمیسیون اتحادیه اروپا با وعده و طرح دفاعی‌تر کردن اروپا

موارد رد درخواست روادید شنگن در سال‌های اخیر سه برابر شده است

تصاویری از رای‌گیری در پارلمان اتحادیه اروپا و پیروزی دوباره روبرتا متسولا