انتقاد ورزشکار کره‌ای از طلای فروغی: «چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول را کسب کند؟»

جواد فروغی برنده مدال طلای المپیک توکیو
جواد فروغی برنده مدال طلای المپیک توکیو Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یک مدال‌آور المپیکی کره جنوبی در رشته تیراندازی از کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل اجازه دادن یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای رقابت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به سختی انتقاد کرده و کسب مقام نخست توسط او را «بی‌معنی» و «مضحک» خوانده است.

آگهی

یک ورزشکار مدال‌آور المپیکی کره جنوبی در رشته تیراندازی از کمیته بین‌المللی المپیک به دلیل اجازه دادن به یک عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برای رقابت در بازی‌های المپیک ۲۰۲۰ توکیو به سختی انتقاد کرده و کسب مقام نخست توسط او را «بی‌معنی» و «مضحک» خواند.

به گزارش وبسایت کره‌ تایمز، «جین جونگ او» قهرمان ورزشی کره جنوبی و برنده ۶ مدال طلا و نقره المپیکی در رشته تیراندازی که در فرودگاه بین‌المللی اینچئون در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «چگونه یک تروریست می‌تواند مقام اول را کسب کند؟ این بی‌معنی‌ترین و مضحک‌ترین چیز است.»

جواد فروغی نماینده ایران در رقابت‌های تیراندازی بازی‌های توکیو و در ماده تپانچه بادی ده متر مدال طلا را کسب کرد. این اولین مدال طلای المپیکی ایران در تاریخ ورزشی این رشته بود، با این حال انتشار خبر عضویت آقای فروغی در سپاه پاسداران و ایفای نقش او در جنگ سوریه این پیروزی را تحت‌الشعاع قرار داد و واکنش‌های گسترده در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های بین‌المللی را به همراه داشت.

آقای فروغی در مصاحبه‌هایی گفته است که برای مدت دو سال از ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۳ به صورت متناوب در جنگ سوریه حضور داشته است. این مدال‌آور المپیکی ایران گفته است در این ماموریت‌ها به عنوان «پرستار» حاضر بوده، با این حال برخی مواقع در «پست نگهبانی» نیز انجام وظیفه می‌کرده است.

آقای فروغی در پاسخ به انتقادات گفته است: «برخی مغرضان که برداشت سویی داشتند و متعلق به مردم ایران هم نیستند را نمی‌بخشم.»

سپاه پاسداران از فروردین ۱۳۹۷ در لیست سازمان‌های تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار دارد. کاخ سفید در بیانیه خود گفته بود این نیرو «ابزار اصلی حکومت ایران برای هدایت و اجرای اهداف تروریستی جهانی» و عامل «تامین مالی، تامین تجهیزات، آموزش و پشتیبانی لجستیکی از گروه‌های تروریستی» در کشورهای مختلف جهان است.

پیشتر روزنامه بیلد آلمان نیز با انتشار مقاله‌ای حضور یک عضو سپاه پاسداران در المپیک را، به عنوان نهادی «تروریستی»، مورد انتقاد قرار داده بود.

حضور اعضای ارتش رسمی کشورها در مسابقات ورزشی المپیک امر جدیدی نیست، با این حال منتقدان می‌گویند سپاه پاسداران یک نیروی شبه‌نظامی با فعالیت‌های فرامرزی است.

در اردیبهشت ۹۷ علی فدوی، فرمانده وقت نیروی دریایی سپاه پاسداران و جانشین فعلی فرمانده کل سپاه، در دفاع از ساختار ایدئولوژیک سپاه پاسداران و فعالیت‌های منطقه‌ای این نیرو گفته بود: «سپاه پاسداران انقلاب اسلامی هیچ کلمه‌ای را در ادامه خود ندارد، حتی ایران.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جین جونگ او که انتقاداتش از جواد فروغی خبرساز شده است پیشتر در مسابقات ماده تپانچه بادی ده متر مردان در المپیک ۲۰۰۹ پکن مدال طلا و در المپیک ۲۰۱۲ لندن مدال نقره را کسب کرده بود. او در مجموع ۴ طلا و ۲ نقره المپیک را در کارنامه خود دارد.

انتقادات این ورزشکار پس از آن صورت می‌گیرد که کارزاری ورزشی به نام «اتحاد برای نوید» ضمن انتشار نامه‌ای خطاب به کمیته بین‌المللی المپیک، خواستار «تحقیق فوری» این نهاد درباره عضویت جواد فروغی در سپاه پاسداران و پس گرفتن مدال طلای او تا موعد مشخص شدن نتیجه تحقیقات شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ورزشکار کره‌ای از اینکه فروغی را «تروریست» نامید عذرخواهی کرد

آمریکا چهار ایرانی را به اتهام انتقال پول از سپاه پاسداران به حماس تحریم کرد

آمریکا سپاه پاسداران را در لیست سازمان‌های تروریستی قرار داد