سیل مرگبار در شرق افغانستان؛ شمار تلفات انسانی به ۱۰۰ نفر رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
سیل در افغانستان(عکس آرشیوی است)
سیل در افغانستان(عکس آرشیوی است)   -   کپی رایت  AP Photo

منابع محلی در ولایت نورستانِ افغانستان اعلام کردند جاری شدن سیل که از ساعت ۲۳ روز چهارشنبه آغاز شده تا کنون بیش از ۱۰۰ کشته و زخمی بر جای گذاشته و ده‌ها منزل مسکونی و صدها هکتار از زمین‌های زراعتی این ولایت را تخریب کرده است.

رسانه‌های افغانستان روز پنجشنبه گزارش دادند که با وجود فراگیری سیل در سرتاسر ولایت شرقی نورستان، قریه «مهردیش» از توابع ولسوالی (شهرستان) کامدیش، بیش‌ترین آسیب را در نتیجه جاری شدن این سیل متحمل شده است.

برآوردهای اولیه مقام‌های محلی ولایت نورستان نشان می‌دهد که افزون بر ۳۰۰ منزل مسکونی خسارت دیده و حداقل ۸۰ واحد مسکونی تخریب شده‌ که در نتیجه آن صدها نفر بی‌سرپناه شده‌اند. همچنین حدود ۱۵۰ تن بر اثر این سیلاب ناپدید شده‌اند که تاکنون از این میان اجساد ۳۰ تن پیدا شده و به این ترتیب مجموع کشته‌های ناشی از وقوع این سیل به ۴۰ نفر رسیده است.

مقام‌های محلی ولایت نورستان همچنین اعلام کرده‌اند که این سیل خسارت قابل توجهی نیز به تاسیسات زیربنایی این ولایت وارد کرده و از جمله دو پل بزرگ این ولایت را به طور کامل تخریب کرده است. آنها پیش‌بینی کرده‌اند که تلفات جانی و خسارت‌های مالی این سیل در ساعت‌های آینده افزایش یابد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

با وجود این که کنترل بخشی از مناطق آسیب دیده از سیل به ویژه ولسوالی کامدیش در اختیار طالبان است، دولت افغانستان در تلاش است تا عملیات امدادرسانی با همکاری نهادهای کمک‌رسان بی‌طرف انجام دهد.

ولایت‌های شرقی و شمال‌شرقی افغانستان که در مجاورت مرز پاکستان قرار دارند، بیش از سایر ولایت‌های این کشور در خطر وقوع سیل‌های مخرب قرار دارند.