سفر هیئتی از رهبران طالبان به چین؛ پکن: طالبان تصویر مثبت ایجاد کنند

عکس آرشیوی از رهبران طالبان
عکس آرشیوی از رهبران طالبان Copyright KARIM JAAFAR/AFP
Copyright KARIM JAAFAR/AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه (شش مرداد) با هیاتی از مقامات بلندپایه طالبان دیدار کرد و همزمان در دهلی نو رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به طالبان درباره ارتکاب جنایت علیه مردم افغانستان هشدار داد.

آگهی

وزیر امور خارجه چین روز چهارشنبه ۲۸ ژوئیه (شش مرداد) با هیئتی از مقامات بلندپایه طالبان دیدار کرد و همزمان در دهلی نو رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا به طالبان درباره ارتکاب جنایت علیه مردم افغانستان هشدار داد.

عکسی که در وبسایت وزارت خارجه چین منتشر شده است، وانگ‌یی را نشان می‌دهد که با ملا عبدالغنی برادر، رهبر ارشد طالبان در شهر تیانجین در یک قاب تصویری قرار دارد.

وانگ گفت چین به استقلال حاکمیت و تمامیت ارضی افغانستان احترام می‌گذارد و همیشه به عدم مداخله در امور داخلی افغانستان پایبند است.

وی درباره خروج نیروهای خارجی از افغانستان گفت: «خروج شتابزده ایالات متحده و ناتو شکست سیاست‌های آمریکا را نشان می‌دهد و فرصتی مهم برای ایجاد ثبات و توسعه کشور را به خود مردم افغانستان می‌دهد.»

طبق گزارش آسوشیتدپرس، چین علاقه دارد طالبان را تحت فشار بگذارد تا مذاکرات صلح با دولت افغانستان را پیش ببرد یا دست‌کم سطح خشونت را کاهش دهد.

چین و افغانستان مرزهای مشترک در باریکه دالان واخان دارند. پکن مدت‌ها است که نگران ورود ستیزه‌جویان اسلام‌گرا به منطقه ناآرام سین کیانگ خود است. از سوی دیگر چین توافق‌های استخراج نفت، گاز و مس را در افغانستان امضا کرده است گرچه مدت‌ها است که اجرای این توافق‌ها متوقف شده است.

طالبان یک نیروی اصلی نظامی و سیاسی در افغانستان است و انتظار می‌رود که در روند صلح، سازش و بازسازی نقش مهمی داشته باشد.
وزیر امور خارجه چین

وزیر امور خارجه چین گفت: «طالبان یک نیروی اصلی نظامی و سیاسی در افغانستان است و انتظار می‌رود که در روند صلح، سازش و بازسازی نقش مهمی داشته باشند.»

آقای وانگ گفت که چین امیدوار است طالبان منافع ملت و مردم را در اولویت قرار دهند و بر مذاکرات صلح تمرکز و اهداف صلح را تعیین کنند. وی تاکید کرد که امیدوار است طالبان یک تصویر مثبت ایجاد و برای وحدت بین همه گروه‌های قومی و جناح‌ها تلاش کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی چین اظهار امیدواری کرد که طالبان «قاطعانه» با جنبش اسلامی ترکستان شرقی مقابله کند گروهی که چین مدعی است فشار برای استقلال در سین کیانگ را رهبری می‌کند.

روسای شورای مذهبی و کمیته تبلیغات طالبان در این سفر حضور داشتند.

خروج آمریکا از افغانستان تا ۳۱ اوت به عنوان یک مزیت برای چین، رقیب اصلی استراتژیک واشنگتن تلقی می‌شود.

بلینکن: اگر طالبان به زور قدرت را در دست گیرد منزوی می‌شود

همزمان آنتونی بلینکن، رئیس دستگاه دیپلماسی آمریکا در دهلی نو هشدار داد اگر طالبان در افغانستان قدرت را به زور در دست گیرد و علیه مردم خود مرتکب جنایت شود به کشوری منزوی تبدیل خواهد شد.

وی گزارش‌ها درباره اقداماتی را که نیروهای طالبان در جریان حملات اخیر خود انجام داده است، «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرد.

آقای بلینکن گفت: «طالبان می‌گویند که خواهان به رسمیت شناخته‌شدن بین‌المللی، حمایت بین‌المللی از افغانستان هستند، آن‌ها احتمالا می‌خواهند رهبران آن‌ها بتوانند آزادانه به سراسر جهان سفر کنند، تحریم‌ها لغو شود و… اگر قدرت را به زور در دست بگیرند و حقوق مردم خود را نقض کنند راه صحیحی برای دستیابی به این هدف‌ها نیست.»

طالبان از ماه مه حملات همه‌جانبه‌ای را در بسیاری از نقاط افغانستان از جمله مناطق مرزی علیه نیروهای دولتی آغاز کرد.

طالبان پیش از این مدعی تسلط بر ۸۵ درصد از خاک افغانستان شده بودند و به تازگی ادعا کردند که بیش از ۹۰ درصد مرزهای این کشور را تحت کنترل خود درآورده‌اند،‌ ادعایی که کابل آنرا بی اساس خواند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حملات خمپاره‌ای و راکتی در ولایت قندهار؛ دستکم ۵ غیرنظامی کشته شدند

ده‌ها سرباز افغان به‌منظور گریز از حمله طالبان وارد خاک پاکستان شدند

نزدیک به نیمی از شهرهای بزرگ چین در معرض خطر فرونشست زمین قرار دارند