اعتراض به مدیریت کرونا در تونس؛ رئيس جمهور پارلمان را منحل و نخست وزیر را برکنار کرد

اعتراضات سراسری در تونس
اعتراضات سراسری در تونس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این تصمیم بعد از تظاهرات گسترده مردمی در اعتراض به عملکرد دولت اتخاذ شده است اما مخالفان آن‌ را کودتای رئيس جمهور همراه با ارتش خوانده‌اند.

آگهی

بعد از گسترش اعتراضات سراسری در تونس، رئيس جمهوری این کشور در تصمیمی غیرمنتظره، هشام المشیشی نخست وزیر را از کار برکنار کرد.

یکشنبه شب، ۲۵ ژوئيه قیس سعید، رئيس جمهوری تونس با اعلام این مطلب به معترضان نیز هشدار داد اگر بخواهند به مقابله با اقدامات دولت ادامه دهند، گلوله‌های ارتش پاسخ آنها خواهد بود.

رئيس جمهوری تونس ضمن برکناری نخست وزیر، پارلمان این کشور را هم منحل کرد. این تصمیم بعد از نشست اضطراری قیس سعید با برخی از مقام‌های بلندپایه کشور اتخاذ شده است.

بلافاصله پس از اعلام این تصمیم معترضان که از عملکرد دولت هشام مشیشی، نخست وزیر برکنار شده در مبارزه با ویروس کرونا خشمگین بودند در خیابان‌ها به جشن و پایکوبی پرداختند. این در حالی است که مخالفان، این اقدام رئيس جمهوری را یک «کودتا» خواندند.

قیس سعید در سخنرانی تلویزیونی خود همچنین اعلام کرد که این تصمیم را برای بازگشت آرامش به کشور گرفته است و در عین حال اظهار داشت با انتخاب یک نخست وزیر جدید تلاش خواهد کرد اوضاع را کنترل کند. آقای سعید در عین حال به معترضان هشدار داد به اقدامات خود پایان دهند در غیر این صورت ارتش پاسخ آنها را خواهد داد.

راشد غنوشی، یکی از چهره‌های برجسته جریان اسلامگرایی در تونس و رهبر حزب النهضه که از زمان وقوع انقلاب عربی نقش مهمی در تحولات سیاسی این کشور بر عهده داشته، تصمیمات قیس سعید را بی‌پایه و اساس خوانده و تاکیده کرده پارلمان به کار خود ادامه خواهد داد.

آقای غنوشی که در حال حاضر ریاست پارلمان تونس را برعهده دارد این تصمیم رئيس جمهوری را یک «کودتا علیه قانون اساسی و انقلاب این کشور» خواند.

هزاران تونسی خشمگین در روزهای گذشته در خیابان‌ها خواهان برکناری نخست وزیر و همچنین انحلال پارلمان این کشور شده بودند. این اعتراضات روز یکشنبه به درگیری میان مردم و نیروهای امنیتی نیز منجر شده بود.

هنوز اطلاعی از سرنوشت نخست وزیر این کشور در دست نیست. برخی از منابع تونسی اعلام کرده‌اند که او تحت بازداشت نیروهای امنیتی قرار دارد.

تحصن غنوشی مقابل پارلمان

بر اساس آخرین اخبار دریافتی از تحولات تونس، راشد غنوشی رئیس پارلمان این کشور روز دوشنبه در اعتراض به تصمیم رئیس جمهور و با هدف جلوگیری از ورود نیروهای ارتش به پالمان، مقابل ساختمان آن دست به اعتصاب زده است.

گفته می‌شود که در حال حاضر ارتش تونس نیز پارلمان این کشور را در محاصره دارد.

همزمان چندصد تن از هواداران قیس سعید، رئيس جمهوری تونس مقابل پارلمان جمع شده و علیه غنوشی و حزب النهضه (که اصلی‌ترین حزب در پارلمان محسوب می‌شود) شعار می‌دهند. آنها همچنین از نزدیک شدن طرفدارن این حزب به پارلمان جلوگیری می‌کنند.

بنا بر اعلام خبرگزاری فرانسه، میان این دو گروه درگیری‌هایی نیز روی داده و موافقان و مخالفان دستور رئیس جمهور به سوی یکدیگر سنگ و بطری پرتاب کرده‌اند.

راشد غنوشی و شماری از نمایندگان طرفدارش بامداد دوشنبه ساعت ۳ به پارلمان رفتند اما حضور سنگین نظامیان مانع از ورود آنها به داخل ساختمان شد؛ به همین دلیل غنوشی و دیگر نمایندگان در مقابل پارلمان دست به تحصن زدند.

یک روز پیش از این در عصر یکشنبه، رئیس جمهوری تونس دستور توقف ۳۰ روزۀ فعالیت‌های پارلمان را صادر کرد و گفت: «این تصمیمی است که باید ماهها قبل گرفته می‌شد».

او سپس نشستی اضطراری در کاخ ریاست جمهوری با حضور مقامات نظامی و امنیتی تشکیل داد و در پایان این نشست اعلام کرد که تا زمان تعیین نخست وزیر جدید، مسئولیت اداره امور اجرایی کشور را شخصا به عهده خواهد گرفت.

برای مدت ۶ ماه میان نخست وزیر و رئیس جهوری تونس اختلافاتی جدی وجود داشت؛ اختلافاتی که اداره کشور را با مشکلات جدی روبرو کرده بود.

بحران کرونا

تونس در حالی دچار بحران سیاسی جدیدی شده که در حال حاضر یکی از بدترین نرخ‌های مرگ و میر ناشی از کرونا در سراسر جهان را دارد. تا کنون ۱۸ هزار نفر از جمعیت ۱۲ میلیونی این کشور در اثر ابتلا به کووید۱۹ جان باخته‌اند.

آگهی

با وجود مخالفت شدید راشد غنوشی و هم‌پیمانانش، عزل نخست وزیر و سخنرانی عصر یکشنبه رئیس جمهور در میان مردم این کشور با استقبال روبرو شد و بسیاری در پایتخت، با وجود مقررات منع آمد و شد به خیابان‌ها آمدند و دست به پایکوبی زدند.

حمله پلیس تونس به دفتر شبکه خبری الجزیره

الجزیره از حمله نیروهای پلیس تونس به دفتر این شبکه در شهر تونس خبر می‌دهد. بر اساس گزارش‌ها حدود ۲۰ نیروی پلیس در حالی که حکمی برای ورود در اختیار نداشتند، روز دوشنبه به این دفتر حمله کرده و کارکنان آن را بیرون کرده‌اند.

یکی از خبرنگاران این دفتر می‌گوید که این یورش در حالی انجام شده که آنها پیش از آن هیچ اخطاری برای تخلیه این دفتر دریافت نکرده بودند.

ماموران پلیس همچنین از کارکنان این دفتر الجزیره خواسته‌اند که تلفن‌هایشان را خاموش کنند و تاکید کرده‌اند که آنها اجازه ندارند حتی برای برداشتن وسایل شخصی خود به آنجا بازگردند. ماموران همچنین بسیاری از اموال دفتر الجزیره در تونس را توقیف کرده‌اند.

گزارشگران بدون مرز این حمله را محکوم کرده و از مقامات تونس خواسته است رسانه‌ها را درگیر اختلافات سیاسی خود نکنند.

آگهی

پیشینه

تحلیلگران اتفاقات رخ داده در تونس را با روند جریان‌های بعد از برکناری محمد مرسی و روی کار آمدن عبدالفتاح سیسی مقایسه می‌کنند. جایی که رئيس ستاد مشترک نیروهای مسلح ارتش مصر، دقیقا ۸ سال قبل و در همین ماه ژوئيه با بهره‌گیری از اعتراضات مردمی علیه دولت اخوانی، در یک کودتا قدرت را به دست گرفت و از سال ۲۰۱۳ همچنان به عنوان رئيس جمهوری به کار خود ادامه می‌دهد.

در دسامبر ۲۰۱۰ و با آغاز تحولات موسوم به بهار عربی در تونس، این کشور نخستین جایی بود که دیکتاتور آن پس از گسترش اعتراضات مردمی از قدرت برکنار و از کشور فرار کرد. بعد از آن روند دموکراتیک تحولات باعث شده بود تا از تونس به عنوان تنها تجربه موفق بهار عربی یاد شود که پیامدهای این تحولات به بازگشت دیکتاتوری پیشین نینجامیده است.

این در حالی بود که در دیگر کشورها همچون مصر، سوریه، لیبی، بحرین و یمن یا دیکتاتورهای پیشین به قدرت بازگشته بودند و یا روند تحولات باعث بغرنج‌تر شدن وضعیت این کشورها شده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

زین‌العابدین بن‌علی دیکتاتور تونس در ژانویه ۲۰۱۱ بعد از گسترش اعتراضات مردمی پس از ۲۳ سال حضور در قدرت از کشور فرار کرد و به عربستان سعودی گریخت و در سال ۲۰۱۹ در همان جا درگذشت.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بحران سیاسی در تونس؛ راشد غنوشی رهبر جریان اسلامگرایی در دام خود گرفتار شد

تصویب کلیات لایحه «عوامل خارجی» در پارلمان گرجستان؛ اتحادیه اروپا هشدار داد

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد