Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناآرامی‌های تونس؛ معترضان ۱۰ سال بعد از انقلاب، شعارهای «بهار عرب» را سر می‌دهند

اعتراض‌های ضد دولتی در تونس
اعتراض‌های ضد دولتی در تونس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتراض‌های روزانه اخیر که با مطالباتی چون شغل، احترام و توجه به نیازها و نیز آزادی زندانیان انجام می‌شود عموما در شب‌ها به تجمعات خشونت آمیز و درگیری با نیروهای امنیتی منجر می‌شود.

آگهی

خشم از دستگاه حاکمه، ناامیدی به آینده و مشکلات اقتصادی مردم تونس را به ستوه آورده و مسبب اعتراض‌های خشونت‌ آمیز چند شب گذشته در چندین شهر این کشور شده است.

رویترز روز سه شنبه با انتشار گزارشی از وقوع درگیری‌ میان معترضان و ماموران امنیتی خبر داد که بنا به این گزارش همانند پنج شب گذشته در چند شهر از جمله پایتخت و سیدی بوزید، مهد قیام‌های موسوم به «بهار عرب» صورت گرفته است.

معترضان تونسی روز سه شنبه با تجمع در خیابان‌های مرکزی پایتخت شعار «مردم خواهان سقوط رژیم هستند» را پس از گذشت یک دهه از انقلابی دموکراسی‌خواهانه بهار عرب دوباره تکرار کردند.

در سیدی بوزید، شهری که با شعله‌های آتش خودسوزی محمد بو عزیزی، جوان دست‌فروش تونسی سال ۲۰۱۱ نخستین جرقه انقلاب در این کشور زده شد و سپس زمینه ساز موج بهار عرب در چند کشور شمال آفریقا و حتی خاورمیانه شد نیز اعتراض‌های گسترده‌ای صورت گرفته است.

شاهدان به رویترز گفته‌اند که پلیس در سیدی بوزید برای متفرق کردن معترضانی که علیه حاکمان شعار می‌دادند و خواستار پایان دهه‌ها بی توجهی و نادیده انگاری معضلات از سوی دستگاه حاکمه بودند از گاز اشک‌آور استفاده کرده است.

گفته می‌شود که اعتراض‌ها در برخی مناطق فقیر نشین از جمله تضامن و سیجومی به درگیری و خشونت کشیده شده؛ به نحوی که صدها جوان معترض برای مسدود کردن راه نیروهای امنیتی اقدام به آتش زدن لاستیک‌های خودرو کرده‌اند.

اعتراض‌های روزانه اخیر که با مطالباتی چون شغل، احترام و توجه به نیازها و نیز آزادی زندانیان انجام می‌شود عموما در شب‌ها به تجمعات خشونت آمیز و درگیری با نیروهای امنیتی منجر می‌شود.

تجمعات همزمان با محدودیت‌های ناشی از همه‌گیری بیماری کووید۱۹ انجام می‌شود که خود یکی از عمده دلایل گسترش معضلات اقتصادی در این کشور بوده است.

ماهر عبید، یکی از معترضان خشمگین که با معضل بیکاری دست و پنجه نرم می‌کند به رویترز می‌گوید: «کل سیستم باید برود ... ما به خیابان ها برمی گردیم و حقوق و حیثیت خود را از نخبگان فاسدی که پس از انقلاب روی کار آمدند، پس خواهیم گرفت.»

اعتراض‌ها در حالی در تونس ادامه دارد که دولت هشام مشیشی، نخست وزیر این کشور هفته گذشته در آستانه دهمین سالگرد انقلاب، ضمن وضع قرنطینه کامل چهار روزه و نیز مقررات شبانه منع آمد و شد برای مقابله همه‌گیری بیماری کووید، برپایی هرگونه تظاهرات را ممنوع اعلام کرد.

این در حالیست که جوانان معترض بدون توجه به مقررات وضع شده به خیابان آمدند و با پرتاب سنگ و بمب‌های دست‌ساز بنزینی و نیز آتش زدن لاستیک‌های خودرو به مقابله با ماموران امنیتی پرداختند. در این میان گفته می‌شود که بعضی مغازه‌ها و فروشگاه‌ها نیز در شهرهای محل برپایی تظاهرات دستخوش غارت قرار گرفته است.

ماموران پلیس در این درگیری‌ها از باتوم و گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان بهره برده و صد‌ها نفر را نیز دستگیر کرده است.

هشام مشیشی، نخست وزیر تونس روز سه شنبه در یک نطق تلویزیونی گفت که خشم مردم از وضعیت اقتصادی و ناامیدی جوانان را درک می‌کند اما نمی‌تواند خشونت را بپذیرد.

وی خطاب به معترضان گفت: «صدای شما شنیده می‌شود و عصبانیت شما مشروع است اما اجازه ندهید که خرابکاران به درون شما رخنه کنند.»

 مردم تونس حتی قبل از بحران کووید۱۹ نیز به شدت از معضلات اقتصادی، بویژه نرخ بسیار بالای بیکاری و کاهش خدمات دولتی در رنج بودند. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تونس میلیون‌ها دلار از دارایی‌ بلوکه شده بن‌علی در سوئیس را از دست می‌دهد

پایان انتخابات پارلمانی تونس؛ دو حزب اعلام پیروزی کردند

خیزش‌ها و اعتراض‌ها در جهان عرب از آغاز «بهار عربی» تاکنون