درگیری‌ها در ولایت قندهار در جنوب افغانستان «۲۲ هزار خانواده» را آواره کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کودکان آواره در ولایت قندهار (عکس از آرشیو)
کودکان آواره در ولایت قندهار (عکس از آرشیو)   -   کپی رایت  AFP

دوست محمد نایاب، رئیس امور مهاجرین ولایت قندهار در جنوب افغانستان می گوید درگیری های اخیر در این ولایت ۲۲ هزار خانواده را مجبور به ترک محل سکونت خود کرده است.

به گفته نماینده محلی وزارت امور مهاجرین و عودت دهندگان افغانستان این خانواده ها از مناطق «بی ثبات» در غرب، جنوب و شمال قندهار به سمت مناطق «امن تر» در مرکز این شهر منتقل شده اند. دوست محمد نایاب افزود که چهار اردوگاه در شهر قندهار برای اسکان این خانواده ها درنظر گرفته شده است.

خانواده ها در افغانستان به طور میانگین هفت نفره هستند. به این ترتیب ۲۲ هزار خانواده آواره به معنای جا به جایی حدود ۱۵۰ هزار نفر است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که به گفته معاون والی قندهار درگیری ها بین نیروهای دولتی و گروه طالبان در حومه های غربی، جنوبی و شمالی شهر قندهار ادامه دارد. وی افزود که مقامات ولایت قندهار در حال سازماندهی مجدد کلیه نیروهای امنیتی این ولایت برای مقابله با طالبان هستند.

یکی از افرادی که به دلیل این درگیری ها مجبور به ترک محل سکونت خود شده به خبرگزاری فرانسه گفته که به همراه ۲۰ عضو یک خانواده مجبور به زندگی در محلی شده است که مجهز به سرویس های بهداشتی نیست.

قندهار که دومین شهر پرجمعیت افغانستان محسوب می شود در دوران حکومت طالبان یکی از پایگاه های اصلی این گروه بود. جنگجویان طالبان از دو ماه پیش همزمان با آغاز روند خروج نظامیان خارجی از افغانستان عملیات تهاجمی علیه نیروهای دولتی را آغاز کردند.